Co trzeba wiedzieć o podatku od kupna samochodu? Można stwierdzić, że ma tutaj miejsce sytuacja paradoksalna: przy wydawaniu własnych pieniędzy mamy jednocześnie sytuację pomnożenia własnego majątku. Musimy wówczas uiścić daninę. Przy tym:
Podatek od wzbogacenia w przypadku auta płacimy wtedy, gdy nabywamy je od osoby niebędącej płatnikiem VAT. Wówczas dokumentem potwierdzającym transakcję jest umowa sprzedaży auta. Warto przy tym pamiętać:
Podatek od czynności cywilnoprawnych online lub tradycyjnie musi być opłacony w określonym czasie. Kupujący ma na to 14 dni. Czas liczy się od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Na jej podstawie opłacany jest podatek w wysokości 2 proc. wartości auta. Warto pamiętać o tym, że zaniżenie wartości auta może ściągnąć na jego nabywcę dotkliwe reperkusje finansowe.
Jak wypełnić deklarację PCC 3? Podstawową kwestią jest to, żeby druk trafił w oznaczonym czasie do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Sposób jego wypełnienia i dostarczenia może być dowolny. Można tego dokonać osobiście, drogą pocztową lub przez internet.
Jak skorzystać z możliwości wypełnienia PCC online w bieżącym roku? Korzysta się tutaj z formularza dostępnego na Portalu Podatkowym. Wybiera się tu jedną z trzech dostępnych wersji formularza. Po kliknięciu zostajemy przeniesieni na właściwą stronę. Rozpoczynamy od okresu rozliczeniowego, czyli daty zakupu auta. Następnie mamy okazję skorzystania z dość intuicyjnego kreatora wypełniania deklaracji lub postawić na wersję w większym stopniu przypominającą tradycyjny druczek. Całość może być wypełniona i złożona online, ale także wypełniona, wydrukowana, podpisana i złożona osobiście lub drogą pocztową.
Również zbycie auta wymaga dokonania pewnych formalności. Co z podatkiem od sprzedaży samochodu? W niektórych przypadkach konieczne jest uiszczenie podatku dochodowego. Muszą być wówczas spełnione dwa warunki:
Zobacz też: Kręcony licznik w samochodzie. Tak poznasz, czy nie trafiłeś na pułapkę [Lista]