Podatek od kupna samochodu - najważniejsze informacje dla kupujących

Podatek od kupna samochodu jest daniną, która musi być uiszczana w określonych przypadkach. Kto musi go zapłacić? Jakie jeszcze obowiązki na nim ciążą? Podpowiadamy.

Podatek od kupna samochodu - podstawowe kwestie

Co trzeba wiedzieć o podatku od kupna samochodu? Można stwierdzić, że ma tutaj miejsce sytuacja paradoksalna: przy wydawaniu własnych pieniędzy mamy jednocześnie sytuację pomnożenia własnego majątku. Musimy wówczas uiścić daninę. Przy tym:

  • w przypadku nowego auta z salonu zapłacimy podatek VAT wliczony w jego cenę;
  • zakup auta od osoby prywatnej (nie prowadzi ona działalności gospodarczej) wymaga opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Leasing samochodu może przybierać różne formy. Zdjęcie ilustracyjne, Nejron Photo/shutterstock.com Leasing samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć!

Podatek od wzbogacenia - auto

Podatek od wzbogacenia w przypadku auta płacimy wtedy, gdy nabywamy je od osoby niebędącej płatnikiem VAT. Wówczas dokumentem potwierdzającym transakcję jest umowa sprzedaży auta. Warto przy tym pamiętać:

  • auto ulega opodatkowaniu wtedy, gdy w momencie dokonywania transakcji pozostawało na terenie Polski;
  • znajdowało się za granicą, jednak kupujący posiada miejsce zamieszkania w Polsce i umowa została zawarta w naszym kraju.

Podatek od czynności cywilnoprawnych online lub tradycyjnie - podstawowe kwestie

Podatek od czynności cywilnoprawnych online lub tradycyjnie musi być opłacony w określonym czasie. Kupujący ma na to 14 dni. Czas liczy się od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Na jej podstawie opłacany jest podatek w wysokości 2 proc. wartości auta. Warto pamiętać o tym, że zaniżenie wartości auta może ściągnąć na jego nabywcę dotkliwe reperkusje finansowe. 

Zobacz wideo Czy nowe zasady leasingu nie spowodują załamania rosnącego rynku nowych samochodów w Polsce? Wojciech Drzewiecki: "Branża zawsze zakłada wzrosty"

PCC 3 - jak wypełnić i dostarczyć?

Jak wypełnić deklarację PCC 3? Podstawową kwestią jest to, żeby druk trafił w oznaczonym czasie do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Sposób jego wypełnienia i dostarczenia może być dowolny. Można tego dokonać osobiście, drogą pocztową lub przez internet.

PCC 3 online

Jak skorzystać z możliwości wypełnienia PCC online w bieżącym roku? Korzysta się tutaj z formularza dostępnego na Portalu Podatkowym. Wybiera się tu jedną z trzech dostępnych wersji formularza. Po kliknięciu zostajemy przeniesieni na właściwą stronę. Rozpoczynamy od okresu rozliczeniowego, czyli daty zakupu auta. Następnie mamy okazję skorzystania z dość intuicyjnego kreatora wypełniania deklaracji lub postawić na wersję w większym stopniu przypominającą tradycyjny druczek. Całość może być wypełniona i złożona online, ale także wypełniona, wydrukowana, podpisana i złożona osobiście lub drogą pocztową.

Podatek od samochodu. Kto musi zapłacić podatek od kupna samochodu? Kupno używanego samochodu. Polacy zwracają na stan techniczny pojazdu

Podatek od sprzedaży samochodu

Również zbycie auta wymaga dokonania pewnych formalności. Co z podatkiem od sprzedaży samochodu? W niektórych przypadkach konieczne jest uiszczenie podatku dochodowego. Muszą być wówczas spełnione dwa warunki:

  • samochód należał do prywatnego majątku podatnika i został sprzedany poza prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • sprzedaż auta odbyła się przed upływem terminu sześciu miesięcy od momentu jego zakupu - przy tym okres jest liczony od końca miesiąca, w którym pojazd został nabyty.

Zobacz też: Kręcony licznik w samochodzie. Tak poznasz, czy nie trafiłeś na pułapkę [Lista]

Więcej o: