Podatek od kupna samochodu - najważniejsze informacje dla kupujących

Podatek od kupna samochodu jest daniną, która musi być uiszczana w określonych przypadkach. Kto musi go zapłacić? Jakie jeszcze obowiązki na nim ciążą? Podpowiadamy.

Podatek od kupna samochodu - podstawowe kwestie

Co trzeba wiedzieć o podatku od kupna samochodu? Można stwierdzić, że ma tutaj miejsce sytuacja paradoksalna: przy wydawaniu własnych pieniędzy mamy jednocześnie sytuację pomnożenia własnego majątku. Musimy wówczas uiścić daninę. Przy tym:

  • w przypadku nowego auta z salonu zapłacimy podatek VAT wliczony w jego cenę;
  • zakup auta od osoby prywatnej (nie prowadzi ona działalności gospodarczej) wymaga opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od wzbogacenia - auto

Podatek od wzbogacenia w przypadku auta płacimy wtedy, gdy nabywamy je od osoby niebędącej płatnikiem VAT. Wówczas dokumentem potwierdzającym transakcję jest umowa sprzedaży auta. Warto przy tym pamiętać:

  • auto ulega opodatkowaniu wtedy, gdy w momencie dokonywania transakcji pozostawało na terenie Polski;
  • znajdowało się za granicą, jednak kupujący posiada miejsce zamieszkania w Polsce i umowa została zawarta w naszym kraju.

Podatek od czynności cywilnoprawnych online lub tradycyjnie - podstawowe kwestie

Podatek od czynności cywilnoprawnych online lub tradycyjnie musi być opłacony w określonym czasie. Kupujący ma na to 14 dni. Czas liczy się od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Na jej podstawie opłacany jest podatek w wysokości 2 proc. wartości auta. Warto pamiętać o tym, że zaniżenie wartości auta może ściągnąć na jego nabywcę dotkliwe reperkusje finansowe. 

Zobacz wideo Czy nowe zasady leasingu nie spowodują załamania rosnącego rynku nowych samochodów w Polsce? Wojciech Drzewiecki: "Branża zawsze zakłada wzrosty"

PCC 3 - jak wypełnić i dostarczyć?

Jak wypełnić deklarację PCC 3? Podstawową kwestią jest to, żeby druk trafił w oznaczonym czasie do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Sposób jego wypełnienia i dostarczenia może być dowolny. Można tego dokonać osobiście, drogą pocztową lub przez internet.

PCC 3 online

Jak skorzystać z możliwości wypełnienia PCC online w bieżącym roku? Korzysta się tutaj z formularza dostępnego na Portalu Podatkowym. Wybiera się tu jedną z trzech dostępnych wersji formularza. Po kliknięciu zostajemy przeniesieni na właściwą stronę. Rozpoczynamy od okresu rozliczeniowego, czyli daty zakupu auta. Następnie mamy okazję skorzystania z dość intuicyjnego kreatora wypełniania deklaracji lub postawić na wersję w większym stopniu przypominającą tradycyjny druczek. Całość może być wypełniona i złożona online, ale także wypełniona, wydrukowana, podpisana i złożona osobiście lub drogą pocztową.

Podatek od sprzedaży samochodu

Również zbycie auta wymaga dokonania pewnych formalności. Co z podatkiem od sprzedaży samochodu? W niektórych przypadkach konieczne jest uiszczenie podatku dochodowego. Muszą być wówczas spełnione dwa warunki:

  • samochód należał do prywatnego majątku podatnika i został sprzedany poza prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • sprzedaż auta odbyła się przed upływem terminu sześciu miesięcy od momentu jego zakupu - przy tym okres jest liczony od końca miesiąca, w którym pojazd został nabyty.

Zobacz też: Kręcony licznik w samochodzie. Tak poznasz, czy nie trafiłeś na pułapkę [Lista]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.