Jeśli sąsiad kosi trawę o 6 rano, możesz powiadomić służby. Są też inne sposoby na rozwiązanie problemu

Wraz z nadeściem wiosny i zbliżającego się lata, rozpoczynają się także prace ogrodowe takie jak np. koszenie trawników. Niestety, część osób praktykuje koszenie trawy rano, co może zirytować sąsiadów. Czy sąsiad może wykonywać głośne prace ogrodowe o 6 rano? Istnieją regulacje prawne.

Czy koszenie trawy o 6 rano jest dozwolone? Wiele osób zastanawia się, co zrobić, kiedy prace ogrodowe za płotem zakłócają ich sen. Zdarza się też, że w weekend jedyne czego chcemy to odpocząć w swoim ogrodzie lub na tarasie, słuchając np. śpiewu ptaków, a zamiast tego otrzymujemy warczący dźwięk. Czy można wówczas interweniować? Podpowiadamy, jak rozwiązać sąsiedzkie spory.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koszenie trawy w ogrodzie rano. Czas sąsiedzkich wojen już się rozpoczął

Można zauważyć, że na wielu osiedlach trawniki już się zazieleniły, a to oznacza sezon ich koszenie. Niestety sporo osób nadal nie jest świadomych, że późne lub zbyt wczesne pory uruchamianie kosiarki nie są dobrym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy wokół mamy sąsiadów. Kiedy więc można kosić trawnik? Dla ogrodników wczesne wstawanie i koszenie trawy o świcie to coś zupełnie normalnego, ponieważ ranek to czas, gdy sprężystość roślin jest odpowiednia na taką czynność. Warto zastanowić się jednak, czy dla sąsiadów hałas z samego rana również będzie odpowiedni. 

Kiedy można kosić trawę? W tych dniach i o tych godzinach lepiej tego nie robić

Jeśli masz w planach zadbać o trawnik, dobrze wiedzieć, kiedy można kosić trawę, a kiedy należy tego unikać. Weekend dla wielu osób to jedyny wolny czas, kiedy mogą oni zająć się takimi czynnościami jak sprzątanie domu czy ogrodu. Koszenie trawy przed 6 rano lub nawet po tej godzinie uniemożliwi innym spokojny sen i relaks. Tak samo sytuacja przedstawia się późnym wieczorem, a szczególnie po godzinie 22 unikaj takich czynności. Cisza nocna to pojęcie umowne w Polsce, mimo to nie powinniśmy hałasować, a jeśli masz opcję koszenia trawnika np. o 8, 9 czy 18 zamiast o 6 rano lub o 22, sąsiedzi na pewno będą wdzięczni. Jeśli jednak hałas będzie zbyt intensywny i będzie słyszalny w godzinach wczesnoporannych, takich jak 6, czy 7 rano - sąsiad ma prawo powiadomić służby o zakłócaniu ciszy nocnej. Zwyczajowo przyjmuje się, że jest to czas pomiędzy 22 wieczorem a 6.00 następnego dnia rano. Decyzja o przyznaniu mandatu zależy wyłącznie od tego, jakie spostrzeżenia będzie miała policja. Jeśli przyzna rację osobie zgłaszającej incydent, winny może ponieść zgodnie z art. 24 karę grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych.

Może Cię zainteresować:
-1300 złotych dla każdego obywatela. Taki zastrzyk gotówki proponuje Polakom rząd
-Dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci - komu przysługuje?
-77-latka stanęła na ślubnym kobiercu w domu spokojnej starości. Nie był to jednak typowy ślub

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.