14 emerytura: tabela. Jakie są warunki otrzymania świadczenia? Od kiedy 14 emerytura na stałe?

14 emerytura: tabela określająca jej wymiar może pomóc w uzyskaniu informacji, w jakiej wysokości się należy. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy senior może skorzystać z takiego świadczenia. Dla kogo jest ono przeznaczone? Od kiedy 14 emerytura wejdzie na stałe?

14 emerytura: tabela pomoże ci sprawdzić wysokość świadczenia

14 emerytura i tabela z wykresami co do jej wysokości, to najprostszy sposób zapoznania się z tematem. Jednakże warto poczytać o tym, czy i komu to świadczenie się należy, a przede wszystkim w jakiej wysokości. W ostatnich czasach mimo szalejącej inflacji rząd dokłada seniorom kolejne świadczenia socjalne. Nie pozostaje nic innego, jak śledzić te rozwiązania, bo mogą one wspomóc budżet domowy w tych trudnych ekonomicznie czasach.

14 emerytura a tabela netto, czyli ile wyniesie świadczenie w 2023 r.?

Dla wielu osób bardzo ważna jest informacja o świadczeniach, które dają szansę na dodatkową gotówkę. Taką jest na pewno 14 emerytura. Tabela netto pozwala stwierdzić, czy i w jakiej wysokości będzie ona wypłacona. Jak wynika z dostępnych informacji, w 2023 r. czternasta emerytura to kwota 1588,44 zł, czyli 1445,48 zł netto.

Czym w ogóle jest 14 emerytura 2023?

Po raz pierwszy to świadczenie zostało wypłacone w 2021 r., a następnie w 2022 r. Obecnie ustalono, że 14 emerytura w 2023 r. będzie świadczeniem stałym. Ma być przeznaczona dla osób, które mają emerytury lub renty sięgające do kwoty 2900 zł. Jeśli natomiast czyjaś wypłata przekracza tę kwotę, to będzie stosowana zasada, że za każdą złotówkę powyżej, będzie o tę kwotę zmniejszana 14 emerytura. Najniższa kwota, w jakiej będzie wypłacona to 50 zł.

Ile wyniesie waloryzacja emerytur 2023? O ile więcej dostaną seniorzy?

Obecnie najlepszym momentem do przejścia na emeryturę jest lipiec 2023 r. Ma bowiem wówczas nastąpić waloryzacja emerytur 2023 r. Jak wynika z udostępnionych informacji, wskaźnik, według którego jest dokonywana, wyniesie 15,26%. Oznacza to, że świadczenie może wzrosnąć nawet o 200 - 500 zł.

Jak będzie przebiegała waloryzacja emerytur 2023: tabela netto 

Wiele zależy od tego, jakie świadczenie nam będzie przysługiwało. Oczywiście ważna jest waloryzacja emerytur 2023. Tabela netto to jednak poglądowy obraz prognozowanego świadczenia. Jeśli chce się mieć pewność, zawsze lepiej udać się do ZUS i zapytać u źródła. Dużo też takich wykresów dostępnych jest w internecie, by móc z nich skorzystać w celach orientacyjnych.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

14 emerytura a kalkulator. Ułatw sobie obliczenia

Podobnie jak tabele, tak i możliwe są inne narzędzia, by sprawdzić wysokość świadczenia takiego jak 14 emerytura. Kalkulator jest sprytnym rozwiązaniem, które pozwala dokonać szybkich wyliczeń. Trzeba jednak pamiętać, że jest to aplikacja i jako taka, nie musi być nieomylna. Dobrze jest więc korzystać z tych, które dostępne są na stronach profesjonalnie zajmujących się finansami i świadczeniami.

14 emerytura dla rencistów? Tak!

Zgodnie z projektem, który został przyjęty, 14 emerytura dla rencistów i dla emerytów będzie wypłacana co roku. W obu przypadkach przysługiwała będzie w wysokości najniższej emerytury, która ustalana będzie 1 marca każdego roku. Jest jednak zostawiona pewna furtka, a mianowicie Rada Ministrów może zdecydować o tym, że świadczenie będzie ustalone w wyższej kwocie. Taka decyzja musi być jednak podjęta do dnia 31 października danego roku.

14 emerytura a renta rodzinna — czy wtedy też można otrzymać to świadczenie?

Większość osób utrzymujących się ze świadczeń państwowych ma trudną sytuację finansową. Dla wielu więc dużą pomocą będzie 14 emerytura. Renta rodzinna jest zaś trochę innym świadczeniem i powstała wątpliwość, czy w tym wypadku również będzie można dodatkową wypłatę otrzymać. Okazuje się, że tak — również beneficjenci tego świadczenia otrzymają dodatkowe pieniądze. Co istotne jednak wypłata ta dzielona będzie w równych częściach pomiędzy osoby uprawnione, a nie będzie przyznana w całości dla każdego z nich z osobna.

Zobacz też: Nie każdemu seniorowi zostanie wypłacona 14. emerytura. Kto dostanie pieniądze, a kto nie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA