Emerytury stażowe to temat poruszany już od dłuższego czasu. Kwestia przechodzenia na emeryturę, wieku emerytalnego, a także emerytur przyznawanych ze względu na staż pracy to żywo dyskutowane tematy, które dotyczą bardzo wielu obywateli naszego kraju. Odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na rynku pracy są nowe projekty ustaw związane z emeryturami stażowymi. Zgodnie z przepisami, które obecnie obowiązują, na emeryturę można przejść w wieku 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn). Dwa projekty złożone do Sejmu: przez prezydenta Andrzeja Dudę i NSZZ Solidarność mogą zmienić dotychczasowe zasady. Emerytura stażowa 2023, kiedy wejdzie w życie i kto może liczyć na wcześniejsze świadczenia emerytalne?
Złożenie projektu do Sejmu to początek drogi, emerytura stażowa od 2023 roku stanie się faktem, jeśli projekt otrzyma zielone światło zarówno od Sejmu jak i Senatu. I chociaż aktualnie żaden z projektów nie jest procedowany, to wraz z końcem 2022 premier Mateusz Morawiecki mówił o planowanej komisji ds. emerytur stażowych, a 13 marca 2023 roku miało miejsce spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotrem Ostrowskim. Jednym z tematów spotkania była emerytura stażowa.
Na początku warto podkreślić, że nowe zasady miałyby dotyczyć tylko osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Emerytura stażowa w założeniu byłaby dobrowolna — każdy, kto chciałby pracować dłużej, mógłby dalej powiększać swój kapitał w ZUS-ie. Projekty zakładają brak konieczności czekania na osiągnięcie wieku emerytalnego — liczyłby się staż pracy. Tabela emerytur stażowych, czyli ile trzeba przepracować, żeby przejść na emeryturę stażową?
System emerytalny w Polsce budzi wiele emocji. Co na temat nowego pomysłu można przeczytać w dyskusjach, które toczą się w Internecie? Emerytury stażowe 2023: forum — znaczna część opinii publicznej jest za nowym systemem, który zamiast wieku bierze pod uwagę staż pracy. Część internautów pyta kiedy i dlaczego tak późno pojawia się tego typu pomysł. Pojawiają się też negatywne głosy. Krytycy podkreślają, że przy wczesnym przejściu na emeryturę kapitał składkowy zgromadzony w ZUS-ie będzie bardzo niski, co przełoży się na niskie świadczenie. Jak zwykle nie brak też obaw o budżet, który może nie poradzić sobie z dużą ilością wniosków.
Zobacz też: Emerytury stażowe - nowe informacje. Komu miałoby przysługiwać świadczenie? Od kiedy?