14. emerytura 2023. Kiedy wpłynie na konta? Wiceminster ogłosił termin wypłat w kolejnych latach

Kiedy 14 emerytura 2023 będzie wypłacana? Na termin wypłat seniorzy muszą jeszcze trochę poczekać, ale pojawiły się już konkretne informacje na ten temat. Wiemy też, jakie są plany rządu na przyszłe lata. Wyjaśniamy, ile wyniesie 14. emerytura w 2023, dla kogo jest i kiedy można się jej spodziewać.

16 maja 2023 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej 14. emeryturę jako świadczenie stałe. Zmiana ta ma duże znaczenie dla większości seniorów, którzy będą mieli odtąd zagwarantowany coroczny zastrzyk gotówki. Wymagane jednak jest też spełnienie określonych warunków.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

14. emerytura 2023: dla kogo jest świadczenie? Ile wyniesie 14. emerytura w 2023?

14. emerytura to dodatek, który przysługuje świadczeniobiorcom uprawnionym do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Istotne jest przy tym to, że prawo do świadczenia muszą posiadać w określonym dniu weryfikacji. W zeszłym roku był to 24 sierpnia 2022, czyli dzień przed rozpoczęciem wypłat "czternastek". W 2023 dokładna data weryfikacji nie została jeszcze ogłoszona.

Drugim warunkiem otrzymania 14. emerytury jest nieprzekroczenie ustalonego progu dochodowego. Osoby, których dochód nie przekracza 2900 zł brutto, otrzymają "czternastkę" w pełnej jej wysokości, która jest równa najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Przypomnimy, że od 1 marca 2023 wynosi ona 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto. Jeśli świadczeniobiorca przekroczy próg 2900 zł, "czternastka" zostanie odpowiednio pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę". Świadczenie nie zostanie przyznane w ogóle, jeśli jego wysokość byłaby niższa niż 50 zł.

Kiedy 14 emerytura 2023 trafi do seniorów? Znamy plany na przyszłe lata

O terminie wypłat 14. emerytury informował wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie na antenie Radia Lublin. Uwzględnił przy tym wypłaty tegoroczne oraz plany rządu w tej kwestii na przyszłe lata.

Wypłata dodatkowego świadczenia emerytalnego planowana jest w tym roku na sierpień-wrzesień, natomiast w kolejnych latach zastosowany będzie specjalny mechanizm, pozwalający dopasować harmonogram wypłat do sytuacji płynnościowej finansów publicznych

- wyjaśnił Soboń.

Jednocześnie wiceminister zaznaczył, że przyszłe wypłaty będą realizowane najprawdopodobniej jesienią, czyli w terminach zbliżonych do lat poprzednich lub nieco późniejszych.

Może cię też zainteresować:

- 14 emerytura padła ofiarą podatków. Są szczegóły przyjętego projektu. Tyle państwo zabierze seniorom
- 1300 złotych dla każdego obywatela. Taki zastrzyk gotówki proponuje Polakom rząd
- Jeśli otrzymasz taką wiadomość SMS z ZUS-u, lepiej uważaj. Chodzi o "nieodebrane świadczenie"

Więcej o:
Copyright © Agora SA