Podatek od spadków i darowizn dotyczy wszystkich osób, które otrzymały majątek na terytorium Polski. Obowiązek jego opłacenia zależy jednak od wartości otrzymanej darowizny. Kwoty te są też różne dla poszczególnych grup podatkowych, które z kolei zależą od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowywanym.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak zostało to już wspomniane, kwoty wolne decydujące o obowiązku płacenia podatku od darowizn zależą od stopnia pokrewieństwa osób, gdzie grupa I to rodzina najbliższa. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, obecnie obowiązujące stawki wyglądają następująco:
Co ważne, podatek jest płacony wyłącznie od kwoty przekroczenia progu. Natomiast darowizny, których wartość nie przekracza tych kwot, są całkowicie zwolnione z obowiązku opłacenia podatku. Jak sytuacja ta zmieni się za nieco ponad miesiąc? Już od 1 lipca 2023 kwoty wolne wyniosą:
Jest to zatem ponad trzykrotny wzrost dla każdej grupy w porównaniu do stawek obecnych.
Spadki i darowizny w wyjątkowych sytuacjach mogą być zwolnione z podatku, nawet jeśli ich wartość przekroczy określony próg. Dotyczy to konkretnie członków najbliższej rodziny, do których zaliczamy małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków pradziadków), pasierbów, rodzeństwo, a także ojczyma oraz macochę. Jeśli wartość darowizny od tych osób przekroczy 10 434 zł (lub 36 120 zł od 1 lipca 2023), możemy ubiegać się o całkowite zwolnienie z podatku. W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od otrzymania informacji o otrzymaniu majątku. W przypadku niedopełnienia formalności w tym terminie będą nas obowiązywać zasady opłacenia podatku od darowizn określone dla grupy I.
Może cię też zainteresować:
- Wakacje kredytowe najwyraźniej zostaną przedłużone. Wygląda na to, że "banki będą w stanie to udźwignąć"
- Teraz możesz dostać od miasta nawet 1500 złotych na dziecko. Czasu na składanie wniosków zostało niewiele
- Minimalne wynagrodzenie 2024. Ile może wynieść podwyżka płacy minimalnej? Jest odpowiedź Ministerstwa