Rewolucyjne zmiany w podatkach od lipca 2023. Te trzy grupy osób czeka znaczący wzrost

Kwota wolna od podatku ma bezpośredni wpływ na podatek od darowizn 2023. Wzrost tej wartości oznacza, że więcej osób obdarowanych nie będzie musiało obawiać się o konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Wyjaśniamy, jak zmieni się kwota wolna od podatku dla poszczególnych grup podatników i od kiedy.

Podatek od spadków i darowizn dotyczy wszystkich osób, które otrzymały majątek na terytorium Polski. Obowiązek jego opłacenia zależy jednak od wartości otrzymanej darowizny. Kwoty te są też różne dla poszczególnych grup podatkowych, które z kolei zależą od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowywanym.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kwota wolna od podatku wzrośnie od lipca 2023. Ile wyniosą nowe stawki?

Jak zostało to już wspomniane, kwoty wolne decydujące o obowiązku płacenia podatku od darowizn zależą od stopnia pokrewieństwa osób, gdzie grupa I to rodzina najbliższa. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, obecnie obowiązujące stawki wyglądają następująco:

  • 10 434 zł – dla I grupy podatkowej,
  • 7 878 zł – dla I grupy podatkowej,
  • 5 308 zł – dla III grupy podatkowej.

Co ważne, podatek jest płacony wyłącznie od kwoty przekroczenia progu. Natomiast darowizny, których wartość nie przekracza tych kwot, są całkowicie zwolnione z obowiązku opłacenia podatku. Jak sytuacja ta zmieni się za nieco ponad miesiąc? Już od 1 lipca 2023 kwoty wolne wyniosą:

  • 36 120 zł – dla I grupy podatkowej,
  • 27 090 zł – dla II grupy podatkowej,
  • 18 060 zł – dla III grupy podatkowej.

Jest to zatem ponad trzykrotny wzrost dla każdej grupy w porównaniu do stawek obecnych.

Podatek od darowizny 2023. Na czym polega zwolnienie dla najbliższej rodziny?

Spadki i darowizny w wyjątkowych sytuacjach mogą być zwolnione z podatku, nawet jeśli ich wartość przekroczy określony próg. Dotyczy to konkretnie członków najbliższej rodziny, do których zaliczamy małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków pradziadków), pasierbów, rodzeństwo, a także ojczyma oraz macochę. Jeśli wartość darowizny od tych osób przekroczy 10 434 zł (lub 36 120 zł od 1 lipca 2023), możemy ubiegać się o całkowite zwolnienie z podatku. W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od otrzymania informacji o otrzymaniu majątku. W przypadku niedopełnienia formalności w tym terminie będą nas obowiązywać zasady opłacenia podatku od darowizn określone dla grupy I.

Może cię też zainteresować:

- Wakacje kredytowe najwyraźniej zostaną przedłużone. Wygląda na to, że "banki będą w stanie to udźwignąć"
- Teraz możesz dostać od miasta nawet 1500 złotych na dziecko. Czasu na składanie wniosków zostało niewiele
- Minimalne wynagrodzenie 2024. Ile może wynieść podwyżka płacy minimalnej? Jest odpowiedź Ministerstwa

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.