Wiadomo, gdzie i kiedy złożyć wniosek o 800 plus. Rodzicu, jeśli przegapisz termin, nic nie dostaniesz

Rodzina 500 plus to świadczenie, które już od lat wspiera wiele osób. Skorzystać z niego może każdy rodzic dziecka do 18 lat, niezależnie od dochodów. Istotne jest jednak przestrzeganie określonych terminów. Wyjaśniamy, do kiedy należy złożyć wniosek i kiedy możliwa jest waloryzacja 500 plus.

800 plus może zastąpić 500 plus, jednak zanim to nastąpi, rodziców w pierwszej kolejności powinny zainteresować terminy obowiązujące dla aktualnego świadczenia. Jego przyznanie będzie miało bowiem kluczowe znaczenie, jeśli chcemy dostawać wyższą kwotę w przyszłości.

Zobacz wideo Balcerowski: 800+ nie pomoże w dezinflacji

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

800 plus: od kiedy wniosek? Gdzie złożyć wniosek o 800 plus?

Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, prawo do 500 plus jest przyznawane na cały okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Wnioski o przyznanie świadczenia można natomiast składać od 1 lutego do 30 czerwca. Co ważne, dokonać tego możemy tylko przez internet. Złożenie wniosku po 30 czerwca jest również możliwe, ale musimy liczyć się wówczas z konsekwencjami przegapienia pierwszego terminu. W tym przypadku bowiem świadczenie obejmie tylko miesiąc złożenia wniosku i miesiące kolejne, aż do końca okresu świadczeniowego. Inaczej mówiąc, składając wniosek po 30 czerwca, nie skorzystamy z 500 plus w pełni.

Czy 800 plus od czerwca 2023 jest możliwe? Propozycje polityków

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę 14 maja po konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" odniósł się do tematu waloryzacji świadczenia Rodzina 500 plus.

Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus

- powiedział Kaszyński.

Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami, wyższe świadczenie miałoby być wypłacane od 1 stycznia 2024. Kwota najprawdopodobniej wzrośnie też automatycznie, dlatego tak istotne jest to, aby o przyznanie 500 plus zadbać odpowiednio wcześnie.

[…] jeśli na dziecko należy się 500 zł, po uchwaleniu nowych przepisów ZUS sam podniesie wypłatę do 800 zł. Wniosek jednak jest potrzebny, by w ogóle świadczenie było wypłacane od 1 czerwca br. do 31 maja 2024 r. i to nawet, teraz kiedy rodzicom wypłacane jest 500 zł na dziecko

- wyjaśnia Fakt.

W ostatnim czasie pojawił się również temat wzrostu świadczenia już od 1 czerwca. Jest to propozycja Donalda Tuska, którego klub złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Jak dotąd nie ma jednak oficjalnych informacji na ten temat.

Może cię też zainteresować:

- Teraz możesz dostać od miasta nawet 1500 złotych na dziecko. Czasu na składanie wniosków zostało niewiele
- Minimalne wynagrodzenie 2024. Ile może wynieść podwyżka płacy minimalnej? Jest odpowiedź Ministerstwa
- Ceny nad polskim morzem mogą zaskoczyć. Wyjazd nad Bałtyk w 2023 wyniesie cię więcej, niż kiedykolwiek

Więcej o:
Copyright © Agora SA