Emerytury pomostowe: najnowsze informacje. Związkowcy domagają się radykalnych zmian dla pracowników

Wcześniejsza emerytura w Polsce przysługuje określonej grupie pracowników. Niestety ze względu na szczegóły przepisów emerytura pomostowa jest też świadczeniem stopniowo wygaszanym. Sytuacja ta może się zmienić dzięki zmianom zaproponowanym przez NSZZ Solidarność podczas negocjacji z rządem.

Prawo do wcześniejszej emerytury jest atrakcyjną perspektywą dla wielu osób. Przysługuje pracownikom, którzy spełnią określone warunki. Niemniej skorzystać z niej może coraz mniej osób. Czy przepisy zostaną zatem dostosowane do większej grupy?

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura pomostowa 2023. Komu przysługuje świadczenie?

Z emerytury pomostowej, czyli prawa do wcześniejszej emerytury, skorzystać mogą osoby urodzone po 31 grudnia 1948, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Obejmuje to zawody, które mogą negatywnie i trwale wpływać na stan zdrowia pracowników. Ponadto osoby te muszą:

  • osiągnąć wiek co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn;
  • mieć 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (zarówno wiek, jak i okres pracy może być inny w przypadku niektórych zawodów);
  • mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
  • wykonywać prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999.

Emerytura pomostowa jest wypłacana do momentu uzyskania prawa do emerytury lub do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Nowy bon turystyczny nie tylko dla rodzin z dziećmi? Rząd 'zanalizuje różne warianty' Nowy bon turystyczny stanie się faktem? Jest deklaracja rządu

Wcześniejsza emerytura obejmie więcej pracowników. Zatrzymanie wygaszania pomostówek

Zmiana przepisów dotyczących emerytur pomostowych może nastąpić za sprawą starań "Solidarności".

Przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać

- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w programie "Sygnały Dnia" na antenie Programu I Polskiego Radia.

W rozmowie tej Duda odnosił się do negocjacji z rządem toczących się w ramach zespołu Rząd-Solidarność. "Solidarność" proponuje, aby z emerytur pomostowych mogły korzystać także osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999. Według nieoficjalnych doniesień Business Insider rząd zgadza się na tę propozycję. Warto wspomnieć też w tym miejscu, że "Solidarność" od długiego czasu stara się również o wprowadzenie emerytur stażowych w Polsce. Zgoda rządu w sprawie emerytur pomostowych może być zatem widziana jako swoisty kompromis w kwestii świadczeń emerytalnych.

Polskie morze idealne na urlop w maju. Ceny nad morzem 2023. Będzie drożej niż kiedykolwiek. Jak to zaplanować?

Może cię też zainteresować:
- 14. emerytura 2023. Kiedy wpłynie na konta? Wiceminister ogłosił termin wypłat w kolejnych latach
- Jeżeli chcesz odzyskać pieniądze, musisz złożyć wniosek. ZUS nie będzie czekał, a czas za chwilę się kończy
- Rewolucyjne zmiany w podatkach od lipca 2023. Te trzy grupy osób czeka znaczący wzrost

Więcej o: