Telefony spam w końcu dotknięte wymiarem sprawiedliwości. Za nękanie ludzi czeka je surowa kara

Spamowe połączenia potrafią wyprowadzić z równowagi nawet największą ostoję spokoju. Czy teraz sprawiedliwości stanie się zadość? Firma, która wykonała miliardy nielegalnych telefonów stanie przed sądem. Co grozi jej przedstawicielom? Wiele osób może walczyć o to samo.

Połączenia spam to spory problem na całym świecie. Okazuje się jednak, że jest szansa, aby z tym walczyć. Przekonała się o tym pewna amerykańska firma, która właśnie otrzymała pozew od prokuratorów z wielu stanów. Jakie będzie zakończenie tej historii? Można spodziewać się milionowych odszkodowań. 

Zobacz wideo Brejza: Nie mam pewności, że mój telefon nie jest teraz inwigilowany

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co to jest spam? Chodzi o nielegalne pozyskiwanie numerów z rejestru 

Przedsiębiorstwo Avid Telecom odpowiada za ogromną cześć połączeń spam w Stanach Zjednoczonych. Jej praktyki na tyle uprzykrzały ludziom życie, że we wtorek prokuratorzy generalni z niemalże każdego stanu w USA złożyli zbiorowy pozew przeciwko wspomnianej firmie telekomunikacyjnej. Skarga dotyczy bezpośrednio właściciela oraz wiceprezesa Avis Telecom. Portal "Focus" informuje, że z ponad stustronicowego pozwu można wywnioskować, iż mieli oni nielegalnie wykonać aż 7,5 miliarda spamowych telefonów do osób należących do rejestru prowadzonego przez rząd federalny, w którym widnieją dane ludzi wnioskujących o to, aby telemarketerzy nie nawiązywali z nimi kontaktu. 

Każdego dnia niezliczeni konsumenci są nękani i irytowani nieustanną falą niechcianych automatycznych telefonów – a w niektórych przypadkach te nielegalne połączenia grożą konsumentom procesami sądowymi i aresztowaniami. Co bardziej niepokojące, wiele z tych połączeń to oszustwa mające na celu wywarcie nacisku na przestraszonych konsumentów, często seniorów, aby oddali swoje ciężko zarobione pieniądze

- przekazał prokurator generalny Arizony, Kris Mayes, cytowany przez "Focus". 

Miliardy spamowych połączeń. Teraz firma może doczekać się ogromnych kar finansowych

Podczas wykonywania spamowych połączeń, przedstawiciele Avid Telecom wykorzystywali różne metody, mające poprawić ich wyniki. Jednym z najczęstszych trików było fałszowanie numeru telefonu, który wyświetlał się odbiorcy. Aby zwiększyć swoje szanse, firma wybierała numery, które pozwalały na podszywanie się pod rząd, służby, inne duże firmy np. Amazona czy dostawców telewizji. Zdaniem prokuratorów działania Avid Telecom są niezgodne z przepisami ujętymi w ustawie telekomunikacyjnej i konsumenckiej. Ponadto mieli oni także naruszyć zasady sprzedaży telemarketingowej. Efektem rozprawy ma być oficjalny zakaz wykonywania spamowych połączeń oraz obowiązek zapłacenia odszkodowania i zadośćuczynienia osobom, które otrzymały nielegalny telefon od pozwanej firmy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA