Dzisiaj mija termin. Jeśli ta grupa osób nie zdąży złożyć wniosku, ZUS nie zwróci im nadpłaty

Zwrot nadpłaty za składkę zdrowotną to okazja dla przedsiębiorców, aby odzyskać należne im pieniądze. Niestety termin na dopełnienie formalności mija już dzisiaj, więc jest to ostatni dzwonek na podęcie działań. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek i kiedy nadpłata składki zdrowotnej będzie zwrócona.

W tym roku wszystkich przedsiębiorców objął nowy obowiązek. Dotyczy to osób, które prowadzą pozarolniczą działalność i opłacają składki na własne ubezpieczenie. Do 22 maja trzeba było złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok za pomocą odpowiedniego dokumentu za kwiecień 2023: ZUS DRA lub w ZUS RCA. Jeśli z rozliczenia tego wynika nadpłata, po raz pierwszy możemy także uzyskać jej zwrot.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nadpłata składki zdrowotnej 2023. Ten rok wprowadził ważne zmiany dla przedsiębiorców

Pierwszym terminem złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej był 1 czerwca, ale czas ten ostatecznie wydłużono.

W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do ministerstwa zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty

- wyjaśniła prezes ZUS Gertruda Uścińska cytowana w oficjalnym komunikacie urzędu.

Nowy termin na złożenie wniosku to 5 czerwca 2023, czyli mija on dzisiaj. Wciąż jednak mamy szansę odzyskać nasze pieniądze.

Jak uzyskać zwrot nadpłaty składki zdrowotnej? Odpowiedni wniosek znajdziesz online

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej zostanie automatycznie wygenerowany na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Znajdziemy go w widoku "Dokumenty i wiadomości, sekcja dokumenty robocze". Przygotowany dokument należy zatem wyłącznie sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać do ZUS-u. W sytuacjach, gdy system nie utworzył wniosku, możemy również przygotować go samodzielnie, korzystając z druku RZS-S. Tym razem będziemy musieli dodatkowo wskazać kwotę zwrotu wynikającą z rocznego rozliczenia. Znajduje się ona na pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.

Zwrot nadpłaty powinien trafić na nasze konto najpóźniej do dnia 3 sierpnia 2023. Warto też w tym miejscu przypomnieć o sprawdzeniu numeru rachunku umieszczonego na wniosku. System zaproponuje numer automatycznie, ale jeśli okaże się, że nie jest on poprawny, wnioskodawca będzie miał możliwość to poprawić, wprowadzając nowy numer ręcznie.

Może cię też zainteresować:

- To pewne. Nowe dokumenty wchodzą w życie. Upoważniają do benefitów i obowiązują tylko na terenie Polski
- Seniorzy dostaną zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. W ustawie jest jednak jedno "ALE"
- Rolnik prowadzi gospodarstwo i jednocześnie pobiera rentę? W ten sposób można stracić sporo pieniędzy

Więcej o: