Ci seniorzy mogą dostać dodatkowe 300 zł do emerytury. Rewolucyjne zmiany planowane na przyszły rok

Waloryzacja emerytur 2024 prawdopodobnie będzie niższa niż w tym roku, ale rząd planuje też szczególne wsparcie dla seniorów pobierających najniższe świadczenia. Może ono wynieść nawet 300 zł. Wyjaśniamy, jakie są aktualne prognozy dotyczące waloryzacji 2024 i jakie podwyżki mogą czekać seniorów.

Choć inflacja w Polsce jest wciąż wysoka, to sytuacja ta powoli się stabilizuje i według aktualnych szacowań w 2023 ma wynieść 12%. To z kolei wpłynie bezpośrednio na wysokość waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku. Oznacza to, że jej wskaźnik nie będzie raczej wyższy niż tegoroczne 14,8%. Mimo to seniorzy wciąż mogą otrzymać znaczącą podwyżkę.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Waloryzacja emerytur 2024. Dla kogo będzie dodatkowe 300 zł?

Waloryzacja rent i emerytur 2023 miała charakter kwotowo-procentowy. Oznacza to, że seniorzy pobierający najniższe świadczenia mogli liczyć na ich wzrost o kwotę gwarantowaną 250 zł. Rozwiązanie to było korzystniejsze niż zastosowanie wskaźnika procentowego dla świadczeń niższych niż ok. 1600 zł brutto. Okazuje się, że w przyszłym roku sytuacja może wyglądać podobnie.

Myślimy nad tym, by podwyżki kwotowe wyniosły 250 jak w tym roku, a może nawet 300 zł

- zdradził w rozmowie z Faktem jeden ze współpracowników premiera Mateusza Morawieckiego.

Podwyżka o kwotę gwarantowaną 300 zł dotyczyłaby zatem przede wszystkim emerytury minimalnej, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto. W 2024 mogłaby wynieść 1888,44 zł brutto. Podwyżka kwotowa objęłaby również świadczeniobiorców pobierających emerytury do 2800 zł brutto. Wskaźnik waloryzacji zastosowany zostałby natomiast przy świadczeniach niższych niż emerytura minimalna, a także wyższych niż 2800 zł brutto.

Waloryzacja emerytur i najniższa emerytura 2024. Zmiany będą dotyczyć nie tylko świadczeń podstawowych

Warto zauważyć w tym miejscu, że najniższa emerytura wpływa też na niektóre inne świadczenia, w tym na roczne dodatki do emerytury w postaci "trzynastki" i "czternastki". Przypomnijmy, że świadczenia te mają być wprowadzone na stałe. Jeśli więc kwota gwarantowana w przyszłym roku rzeczywiście wyniesie 300 zł, to maksymalna wysokość 13. i 14. emerytury wyniesie również 1888,44 zł brutto, czyli 1718,48 zł netto. Jest to zatem wzrost o 273,48 zł "na rękę" w porównaniu do dodatków, które trafiły i trafią do seniorów w tym roku.

W wysokości najniższej emerytury wypłacane są także najniższe renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna. Równe kwocie emerytury minimalnej jest też rodzicielskie świadczenie uzupełniające wypłacane w maksymalnej kwocie.

Może cię też zainteresować:

- Seniorzy dostaną zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. W ustawie jest jednak jedno "ALE"
- Rolnik prowadzi gospodarstwo i jednocześnie pobiera rentę? W ten sposób można stracić sporo pieniędzy
- Prognozy rent i emerytur 2024 są obiecujące. Zmiany po waloryzacji można liczyć w setkach

Więcej o:
Copyright © Agora SA