Właściciele psów muszą mieć się na baczności. Jeśli tego nie dopilnują, grozi im nawet 1000 zł grzywny

Właściciele i właścicielki psów muszą pamiętać o tym podczas spaceru czy zabawy z pupilem w miejscu publicznym. W Kodeksie wykroczeń została przewidziana surowa kara za nie dopilnowanie obowiązku spoczywającego na opiekunie czworonoga. Co grozi za naruszenie prawa? Wyjaśniamy!

Pies to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jakie kary mogą go czekać w związku z nieprawidłowym pilnowaniem swojego psa. Warto zapoznać się z tymi przepisami, aby uniknąć grzywny, a także innych przykrych konsekwencji wynikających z niedopilnowania czworonoga. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Właściciele psów mogą słono zapłacić. Pamiętaj o tym podczas spaceru z pupilem 

To, w jaki sposób ma być pilnowany przez właściciela pies zostało zawarte w Art. 77. Kodeksu wykroczeń - niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

§  1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.§  2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

- czytamy w art. 77 Kodeksu wykroczeń.

Jak tłumaczą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie, odpowiedzialność za to wykroczenie ponosi właściciel bez względu na to czy do złamania przepisów doszło w sposób umyślny, czy też nie. Ostrożność, o której mowa w art. 77 Kodeksu wykroczeń odnosi się do przeciętnych środków ostrożności związanych z trzymaniem danego psa. Warto mieć na uwadze, że są one różne w zależności od gatunku, wielkości oraz stopnia niebezpieczeństwa, jakie stwarzać może dane zwierzę. 

Te psy znalazły się w spisie agresywnych ras psów. Aby je mieć, niezbędne jest otrzymanie zezwolenia  

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznanych za agresywne znalazło się 11 ras:

  • amerykański pit bull terrier,
  • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
  • buldog amerykański,
  • dog argentyński,
  • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
  • tosa inu,
  • rottweiler,
  • akbash dog,
  • anatolian karabash,
  • moskiewski stróżujący,
  • owczarek kaukaski.

Każda osoba, która chce prowadzić hodowlę lub utrzymywać psy jednej z tych ras musi uzyskać na to zezwolenie. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do urzędu miasta lub gminy, na której terenie planuje się trzymać psa lub prowadzić hodowlę.

Może cię też zainteresować:

- Pupil doskonale wie, kiedy wrócisz do domu. Ten jeden zmysł tu odgrywa kluczową rolę
- Polscy studenci tworzą wyjątkową budę dla psów. Schronienie pomoże im walczyć z ważnym problemem
- "Influencer" o złotej sierści zarabia krocie na reklamach w internecie. Inni twórcy mogą mu zazdrościć

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.