• Link został skopiowany

Nowy urlop rodzicielski 2023 to nie wszystko. Matki i ojcowie dostaną więcej pieniędzy i dni wolnych

Urlop macierzyński 2023 to nowe korzyści dla mam, ale zmiany czekają też ojców. Wprowadzono m.in. urlop rodzicielski dla ojca przyznawany na innych zasadach niż urlop tacierzyński. Wyjaśniamy najważniejsze przepisy, tzn. ile trwa urlop macierzyński, a także kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński.
Urlop macierzyński i rodzicielski 2023. Na zmianach skorzysta zarówno matka, jak i ojciec
Fot. boggy22 / iStock

Narodziny dziecka to ważny moment w życiu każdego rodzica. Wiąże się to z koniecznością dostosowania się do wielu zmian. Nowy Kodeks pracy zadbał o przepisy, których celem jest ułatwienie pracownikom w tym czasie pogodzenie życia rodzinnego z aktywnością zawodową.

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Urlop macierzyński 2023. Ile trwa urlop macierzyński i jak złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Jedną z ważniejszych zmian dla pracujących mam jest zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego. Od 26 kwietnia 2023 wynosi on 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70% za okres urlopu rodzicielskiego. Zasiłek uśredniony za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje w wysokości 81,5 % podstawy wymiaru zasiłku. Konieczne jednak jest złożenie wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego do 21 dni po porodzie. Kompletny wniosek należy złożyć w ZUS-ie. Sam urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej 31 tygodni i dłużej.

Istotną zmianą jest również wydłużenie urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni w przypadku urodzenia się jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej, przy czym 9 tygodni z tego wymiaru przysługuje ojcowi i nie może być przeniesione na matkę. Zmiana ta znacząco ułatwi rodzicom wspólną opiekę nad dzieckiem, i to już po porodzie.

Urlop rodzicielski dla ojca. Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Wspomniany powyżej urlop rodzicielki dla ojca jest opcją znacznie bardziej atrakcyjną niż obowiązujący dotychczas urlop tacierzyński. Wynika to z faktu, że ojciec może skorzystać z przysługującego mu wolnego, nawet jeśli jego partnerka wykorzystuje w tym czasie urlop macierzyński. Co więcej, prawo do tego urlopu nie jest uzależnione od tego, czy matka dziecka w dniu porodu była zatrudniona i podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Urlop tacierzyński natomiast przysługuje ojcowi jedynie wtedy, gdy matka dziecka zrzeknie się z urlopu macierzyńskiego i jest on równy okresowi urlopu, którego nie wykorzystała partnerka. Należy jednak zaznaczyć przy tym, że kobieta może zrzec się z tego prawa nie wcześniej niż 14 tygodni po porodzie. Urlop tacierzyński należy wykorzystać w sposób ciągły od razu po zrezygnowaniu przez matkę z przysługujących jej dni.

Warto na koniec wspomnieć też o urlopie ojcowskim. W tym przypadku jego długość jest zawsze ściśle określona i wynosi maksymalnie 14 dni, przy czym pula ta może być podzielona na dwie części trwające nie krócej niż 7 dni. Termin wykorzystania urlopu ojcowskiego jest bardziej dowolny niż w przypadku urlopu tacierzyńskiego, ale musi to nastąpić, zanim dziecko ukończy 12. miesiąc życia.

Może cię też zainteresować:

- Najniższa krajowa 2023 wzrośnie od lipca. Rząd zapowiada rekordowe podwyżki w przyszłym roku
- Oficjalnie: związkowcy wywalczyli ponad 1000 złotych dodatku. Wypłata pieniędzy tuż przed wyborami
- Nowy zasiłek dla bezrobotnych 2023. Są wyczekiwane podwyżki. Pieniędzy nie dostaną jednak wszyscy

Więcej o: