Waloryzacja składek emerytalnych. Prezes ZUS zapowiada podwyżki nawet o kilkaset złotych

Wskaźnik waloryzacji ma bezpośredni związek z wysokością przyszłych składek. 1 czerwca 2023r. ZUS ponownie zwaloryzował środki odłożone na indywidualnych kontach emerytalnych. W niektórych przypadkach można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co oznacza wypłatę wyższą o kilkaset złotych.

ZUS co roku waloryzuje środki na kontach ubezpieczonych seniorów. Waloryzacja odbywa się 1 czerwca i dotyczy wszystkich pieniędzy zgromadzonych do końca poprzedniego roku kalendarzowego. Najnowszy wskaźnik przekroczył wszelkie oczekiwania i wywołał niemałe podwyżki. 

Zobacz wideo 800+ to szkodliwe rozdawnictwo pieniędzy? Hennig-Kloska: Tak

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzacja składek emerytalnych. Ci emeryci otrzymają nawet kilkaset tysięcy więcej 

Zgodnie z informacją podaną przez resort, tegoroczny wskaźnik składek emerytalnych wyniósł 114,4 proc., co oznacza, że środki zgromadzone na kontach indywidualnych wzrosły o 14,4 proc. Łącznie stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 miliardów złotych. Według obliczeń "Bankiera" osoba, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. złotych, otrzyma dodatkowe 65 tys. złotych. Natomiast w przypadku osoby, która posiada oszczędności w wysokości 850 tys. złotych, po waloryzacji jej stan konta wzrośnie o 122 tys. złotych. Warto pamiętać, że zwaloryzowane zostaną także pieniądze ulokowane na subkontach, w tym przypadku wskaźnik wyniesie 9,2 proc.

Emeryci mogą spodziewać się sporych podwyżek. Cierpliwi otrzymają kilkaset złotych więcej

Do tegorocznej czerwcowej waloryzacji odniosła się także prezes ZUS, która przypomina, że podwyżki na indywidualnych kontach seniorów są jednoznaczne z większą comiesięczną wypłatą świadczenia

W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć jej emeryturę wyższą nawet o ok. 250 lub 300 zł, zależnie od płci. Mówimy tu o przejściu na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat w przypadku odpowiednio kobiet, lub mężczyzn. Z kolei osoba, która ma na koncie ok. 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o 480–580 zł

- zaznacza prof. Uścińska. Efekty najnowszej waloryzacji odczują osoby, które dopiero zamierzają przejść na emeryturę. W takim przypadku warto zaczekać z wnioskiem do ZUS co najmniej do lipca 2023, ponieważ wtedy świadczenia będą wypłacane już ze zwaloryzowanych środków. Oznacza to, że osoby, które złożą odpowiednie dokumenty po 1 lipca, otrzymają więcej pieniędzy, niż ci, którzy dokonali tego wcześniej. Zgodnie z wyliczeniami "Faktu" 60-letnia kobieta, która uzbierała 400 tys. złotych kapitału i przeszła na emeryturę przed lipcem 2023 dostanie od ZUS 1573 złote, natomiast po 1 lipca 2023 będzie to już 1799 złotych, czyli o 226 złotych więcej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA