Rekordowe podwyżki od lipca 2023 dla pracowników i seniorów. Te osoby zyskają nawet 580 zł

Tematem interesującym większość pracowników jest najniższa krajowa 2023 netto. Od lipca wzrośnie ona po raz drugi w tym roku. Istotna jest jednak też waloryzacja składek emerytalnych i związana z tym waloryzacja emerytur. Lipiec 2023 może być bowiem też dobrym czasem, aby przejść na emeryturę.

Wzrost płacy minimalnej to nie jedyna dobra wiadomość dla pracowników. Coroczna waloryzacja składek emerytalnych też przyniesie korzyści wielu osobom. W większości przypadków będą one raczej oddalone w czasie. Niektórzy jednak ostatnie podwyżki mogą zauważyć już niebawem, otrzymując wyższe świadczenia emerytalne.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najniższa krajowa 2023 netto od lipca. Jak wkrótce zmieni się minimalna krajowa 2023?

Od 1 stycznia 2023 płaca minimalna w Polsce wynosi 3490 zł brutto, czyli 2397,56 zł netto. Od 1 lipca czeka nas jednak wzrost tej kwoty do 3600 zł brutto, czyli 2784 zł netto. W porównaniu do roku ubiegłego jest to zatem wzrost o 590 zł. Stawka godzinowa natomiast wzrośnie z 22,80 zł brutto za godzinę (czyli 20 zł netto) do 23,50 zł brutto za godzinę (czyli 21 zł netto). Od 2022 stawka ta więc wzrosła o 3,80 zł. Przypomnijmy, że najniższa krajowa godzinowa dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Warto dodać w tym miejscu, że według najnowszych zapowiedzi rządu w przyszłym roku czeka nas ponownie podwójny wzrost płacy minimalnej. Więcej na ten temat pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Waloryzacja emerytur: lipiec 2023. Dla tych osób waloryzacja składek emerytalnych to zysk już w tym roku

Co roku 1 czerwca przeprowadzana jest waloryzacja składek emerytalnych zgromadzonych na kontach i subkontach osób ubezpieczonych w ZUS. Jest to ważna informacja przede wszystkim dla obecnych pracowników.

Wskaźniki waloryzacji składek mają wymierne przełożenie na wysokość przyszłych emerytur. Po tegorocznej waloryzacji niektóre osoby mogą liczyć na świadczenie wyższe nawet o kilkaset złotych

- mówiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, cytowana przez TVN24.

O jaki dokładniej wzrost chodzi?

W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć jej emeryturę wyższą nawet o ok. 250 lub 300 zł, zależnie od płci. Mówimy tu o przejściu na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat w przypadku odpowiednio kobiet lub mężczyzn. Z kolei osoba, która ma na koncie ok. 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o 480–580 zł

- wyjaśniała prof. Uścińska.

Warto jednak dodać też w tym miejscu, że na waloryzacji składek emerytalnych skorzystają też osoby przechodzące na emeryturę już w tym roku. Warunkiem jest złożenie wniosku o przyznanie statusu emeryta w drugiej połowie 2023. Dzięki temu świadczenie będzie wyliczane z uwzględnieniem zwaloryzowanego, czyli wyższego kapitału.

Może cię też zainteresować:
- To już pewne. Emerytury stażowe 2023 wejdą w życie. Niestety, jest wiele minusów i ograniczeń
- Takich decyzji nie spodziewał się nikt. Od teraz więcej osób przejdzie na wcześniejszą emeryturę
- Minister Maląg o 800 plus. Złożyła ważną obietnicę. "To bezcenna inwestycja w przyszłość"

Więcej o:
Copyright © Agora SA