Podatek od darowizny 2023. Rekordowe podwyżki już od 1 lipca. Te osoby całkowicie unikną opłat

Podatek od darowizny i spadków uzależniony jest od kwot wolnych, które zmieniają się od 1 lipca. Jak będą wyglądać, jeśli chodzi o poszczególne grupy podatkowe? Darowizna może być też nieopodatkowana, jeśli jest to darowizna od rodziców. Podatek będzie anulowany, jeśli podejmiemy odpowiednie kroki.

Podatek od spadków i darowizn może stanowić spory problem dla osób obdarowanych. Na szczęście kwestią tą nie musimy się przejmować, jeśli wartość otrzymanej darowizny nie przekracza określonych progów. Istotny jest tu także stopień pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a osobą obdarowywaną.

Zobacz wideo Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podatek od darowizny 2023 i grupy podatkowe. Darowizna nie może przekroczyć tych wartości

Przy podatku od darowizn i spadków istotny jest podział na trzy grupy podatkowe, przy czym I grupa podatkowa, to rodzina najbliższa, a III grupa to pokrewieństwo najdalsze. Obecnie obowiązujące stawki w poszczególnych przypadkach to 10 434 zł dla I grupy podatkowej, 7 878 zł dla II grupy i 5 308 zł dla III grupy.

Jeśli wartość otrzymanej darowizny nie przekracza wymienionych wartości, nie będziemy musieli płacić podatku. Co ważne, nawet jeśli progi te przekroczymy, podatek jest płacony wyłącznie od kwoty przekroczenia. Ponadto już od 1 lipca 2023 otrzymywane darowizny będą mogły być jeszcze bardziej wartościowe. Nowe progi wyglądają następująco:

  • 36 120 zł dla I grupy podatkowej,
  • 27 090 zł dla II grupy podatkowej,
  • 18 060 zł dla III grupy podatkowej.

Porównując je do stawek aktualny, jest to ponad trzykrotny wzrost dla każdej grupy.

Darowizna od rodziców. Podatek nie będzie obowiązywał niezależnie od wartości

W korzystnej sytuacji pod względem podatkowym znajdują się osoby należące do grupy I podatkowej. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie rządowej, zaliczamy tu:

  • małżonka,
  • zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków),
  • wstępnych (rodziców, dziadków pradziadków),
  • pasierbów,
  • rodzeństwo,
  • ojczyma oraz macochę.

Darowizna w tym przypadku może być całkowicie zwolniona z podatku, nawet jeśli jej wartość przekracza ustalone progi, czyli obecnie 10 434 zł lub 36 120 zł od lipca. Jest jednak jeden warunek. Osoba obdarowana musi złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od uzyskania informacji o otrzymaniu majątku. Jeśli o spadku dowiedzieliśmy się po upływie 6 miesięcy od powstania obowiązku spadkowego, nadal możemy skorzystać z tego prawa, o ile odpowiednio udokumentujemy fakt późniejszego powiadomienia. Wówczas termin 6 miesięcy jest liczony do daty otrzymania informacji o spadku. Należy pamiętać też, że niezłożenie formularza SD-Z2 w terminie będzie skutkować koniecznością zapłacenia podatku zgodnie z zasadami obowiązującymi dla I grupy podatkowej.

Może cię też zainteresować:
- Rekordowe podwyżki od lipca 2023 dla pracowników i seniorów. Te osoby zyskają nawet 580 zł
- Minister Maląg o 800 plus. Złożyła ważną obietnicę. "To bezcenna inwestycja w przyszłość"
- To już pewne. Emerytury stażowe 2023 wejdą w życie. Niestety, jest wiele minusów i ograniczeń

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.