Podczas plażowania, tego lepiej nie robić. Grzywna może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych

Podczas pobytu na plaży większość osób planuje oddać się zasłużonemu odpoczynkowi. Należy jednak pamiętać o regulaminach i panujących zasadach. Okazuje się, że lista zachowań zabronionych na plaży jest całkiem długa. Nie dostosowanie się do przepisów może skończyć się wysokim mandatem.

Sezon wakacyjny oznacza, że wiele osób będzie kierować się na plażę. Są jednak rzeczy, których nie wolno robić podczas wygrzewania się na piasku. Za niektóre zachowania możemy zostać ukarani bardzo wysokim mandatem. Za co dokładnie możemy dostać karę podczas plażowania i jak wysoka będzie?

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tego lepiej nie robić na plaży. Za te zachowania grozi wysoki manat

Komisarz Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji w rozmowie z Polskim Radiem Jedynka, powiedziała, że na plażach obowiązują regulaminy. Należy się do nich stosować w celu uniknięcia mandatu. Jak tłumaczy funkcjonariuszka, trzeba czytać postanowienia plaży, aby sprawdzić, czy to, co planujemy na niej robić, nie jest zabronione. Jeśli tak, nasz budżet zostanie nadszarpnięty otrzymanym mandatem. Komisarz Szubska dodała, że śmiecenie, słuchanie głośno muzyki, opalanie się topless poza wyznaczonymi do tego strefami oraz przeklinanie jest na plaży zakazane. Ma to związek z czynnościami opisanymi w artykule 51 Kodeksu Wykroczeń. Znajdują się tam zapisy, które podpowiadają, czego nie należy robić na plaży.

Nie tylko hałas może zakłócać spokój, ale również inne rzeczy. Dotyczy to zachowana innego niż normalne w ogólnie pojętych normach współżycia społecznego, czyli jeśli swoim postępowaniem wywołujemy utrudnienie dla funkcjonowania społeczeństwa. Opalanie się topless poza wyznaczonymi strefami czy przeklinanie można zaliczyć do zgorszenia w miejscu publicznym, które jest zachowaniem wywołującym negatywne uczucie w ludziach.  Za to wykroczenie mandat może wynieść od 100 do 500 złotych. Jednak skierowanie przez policjantów wniosku o ukaranie skutkuje możliwością nałożenia przed sąd kary grzywny nawet do 5000 złotych, a także aresztu bądź ograniczenia wolności.

Grzywna nawet do 5 tysięcy złotych. Upewnij się, czy nie zmienił się regulamin

Zabronione jest również grillowanie i rozpalanie ognisk na plaży, bez uzyskania wcześniejszej zgody urzędu morskiego. Za to przewidziana jest kara grzywny wynosząca do 500 złotych, jednak jeśli nielegalne ognisko spowoduje szczególne zagrożenie pożarowe, będzie ona wyższa. Pracownicy urzędu morskiego mogą wtedy skierować sprawę do sądu, o ukaranie winnego grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych. Warto się również upewnić, czy na plaży dozwolone jest spacerowanie z psami. Zdarzają się sytuacje, że w okresie letnim przepisy, które na to pozwalały, uległy zmianie. Za złamanie tego zakazu, można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych

Więcej o:
Copyright © Agora SA