Ślub to bardzo ważne i wyjątkowe wydarzenie, które wymaga sporo zaangażowania. Jak zatem pogodzić codzienne obowiązki, pracę i formalności związane z ceremonią? Wbrew pozorom jest to możliwe. W tej sytuacji można skorzystać z tzw. urlopu okolicznościowego. Komu przysługują dni wolne i ile ich jest? Sprawdź, jak załatwić urlop okolicznościowy na ślub.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W wyjątkowych sytuacjach pracownikom przysługuje urlop okolicznościowy. Można z niego skorzystać w czterech sytuacjach:
Są to wyjątkowe okazje, które nie zdarzają się często, dlatego pracodawca powinien udzielić urlopu, by pracownik dostał wystarczającą ilość czasu na załatwienie wszystkich formalności. Co ważne, nie stracisz wówczas dni przysługujących ci w ramach tradycyjnego urlopu. Jest tylko jeden warunek — musisz posiadać umowę o pracę. Tylko taka forma zatrudnienia upoważnia do uzyskania dodatkowego wolnego. Aby z niego skorzystać, należy złożyć wniosek u pracodawcy, który może zażądać przedstawienia dodatkowych dokumentów w zależności od sytuacji. Są to:
Urlop okolicznościowy, tak samo jak wypoczynkowy, jest normalnie płatny. Pracownik otrzyma pełne wynagrodzenie za przepracowany miesiąc pomimo kilku dni spędzonych poza pracą. Zgodnie z Kodeksem Pracy biorąc urlop okolicznościowy otrzymujesz:
Warto pamiętać, że nie trzeba korzystać z urlopu okolicznościowego w dniu danego wydarzenia. Przykładowo jeśli ślub wypada w sobotę, możesz wykorzystać dni wolne na czas organizacji wesela. Co również jest ważne — jeśli ślub jednak się nie odbędzie, stracisz prawo do urlopu okolicznościowego. Zamienia się on wówczas w urlop wypoczynkowy.