Pracownicy często o tym zapominają. Urlop okolicznościowy na ślub może wynieś więcej niż jeden dzień

W życiu zdarzają się wyjątkowe sytuacje, które wymagają od nas większego zaangażowania niż na co dzień. Jednym z takich wydarzeń jest ślub. Warto pamiętać, że pracownikom przysługuje kilka dni wolnego, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Ile wynosi urlop okolicznościowy na ślub?

Ślub to bardzo ważne i wyjątkowe wydarzenie, które wymaga sporo zaangażowania. Jak zatem pogodzić codzienne obowiązki, pracę i formalności związane z ceremonią? Wbrew pozorom jest to możliwe. W tej sytuacji można skorzystać z tzw. urlopu okolicznościowego. Komu przysługują dni wolne i ile ich jest? Sprawdź, jak załatwić urlop okolicznościowy na ślub.

Zobacz wideo Urlop menstruacyjny - wprowadzać czy nie? Rozmawiamy z ekspertką ds. prawa pracy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Urlop okolicznościowy. Ślub to nie jedyna okazja na dodatkowe wolne

W wyjątkowych sytuacjach pracownikom przysługuje urlop okolicznościowy. Można z niego skorzystać w czterech sytuacjach:

  • urodzenie dziecka,
  • śmierć bliskiej osoby,
  • ślub,
  • ślub twojego dziecka.

Są to wyjątkowe okazje, które nie zdarzają się często, dlatego pracodawca powinien udzielić urlopu, by pracownik dostał wystarczającą ilość czasu na załatwienie wszystkich formalności. Co ważne, nie stracisz wówczas dni przysługujących ci w ramach tradycyjnego urlopu. Jest tylko jeden warunek — musisz posiadać umowę o pracę. Tylko taka forma zatrudnienia upoważnia do uzyskania dodatkowego wolnego. Aby z niego skorzystać, należy złożyć wniosek u pracodawcy, który może zażądać przedstawienia dodatkowych dokumentów w zależności od sytuacji. Są to:

  • odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka,
  • odpisu aktu małżeństwa,
  • odpisu aktu zgonu.

Ile wynosi urlop okolicznościowy? Ślub pozwoli na kilka dni wolnego

Urlop okolicznościowy, tak samo jak wypoczynkowy, jest normalnie płatny. Pracownik otrzyma pełne wynagrodzenie za przepracowany miesiąc pomimo kilku dni spędzonych poza pracą. Zgodnie z Kodeksem Pracy biorąc urlop okolicznościowy otrzymujesz:

  • dodatkowe 2 dni wolnego na ślub, urodzenie się dziecka albo zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
  • dodatkowy 1 dzień wolnego w razie ślubu dziecka, zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na twoim utrzymaniu lub pod twoją bezpośrednią opieką.

Warto pamiętać, że nie trzeba korzystać z urlopu okolicznościowego w dniu danego wydarzenia. Przykładowo jeśli ślub wypada w sobotę, możesz wykorzystać dni wolne na czas organizacji wesela. Co również jest ważne — jeśli ślub jednak się nie odbędzie, stracisz prawo do urlopu okolicznościowego. Zamienia się on wówczas w urlop wypoczynkowy.

Więcej o: