Nowy wykaz prac wzbronionych młodocianym zostanie wprowadzony przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 i zacznie obowiązywać od 30 września 2023. Ze zmianami tymi powinni zatem zapoznać się wszyscy rodzice, których dzieci będą pracować w ciągu nowego roku szkolnego lub planują już pracę na przyszłe wakacje.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
W świetle Kodeksu pracy osoba młodociana to taka, która ukończyła 15 lat, ale nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości, czyli 18. roku życia. Młodzież ta może być zatrudniona w celu przygotowania zawodowego na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac. Istotne przy tym jest jednak przestrzeganie określonych zasad.
Osoba młodociana podlega badaniom lekarskim przed podęciem pracy, a także badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Pracodawcy muszą pamiętać także, że w przypadku tak młodych osób bez doświadczenia występuje podwyższone ryzyko, więc zasady BHP powinny być przestrzegane w sposób szczególny. Czas pracy młodocianego do 16. roku życia nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a po ukończeniu 16 lat – 8 godzin na dobę. Młodocianemu przysługuje prawo do przerw w pracy i nie można go zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Co ważne, obowiązek szkolny w tym przypadku jest priorytetem, więc zatrudnienie nie może kolidować ze szkołą.
Wykaz prac wzbronionych młodocianym został podzielony na trzy kategorie. Pierwszą z nich są prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wymuszoną pozycją ciała oraz zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni element, czyli związany z rozwojem psychicznym młodzieży. Znajdziemy tu prace związane m.in. z produkcją, sprzedażą i konsumpcją napojów alkoholowych (w tym z obsługą klientów w punktach gastronomicznych), wyrobów nikotynowych czy treści pornograficznych. Uwzględniona tu została również obsługa zakładów kąpielowych i łaźni, prace w hospicjach oraz w szpitalach lub na oddziałach psychiatrycznych, oraz w zakładach pogrzebowych. Pozostałe dwie kategorie to prace w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, pyłowych, fizycznych i biologicznych oraz prace stwarzające zagrożenia wypadkowe.
Pełna treść rozporządzenia dostępna jest online w Dzienniku Ustaw.