W tych miejscach nie użyjesz dowodu osobistego w telefonie. Aplikacja mObywatel ma kilka ograniczeń

Wielkimi krokami zbliża się rewolucja związana z mObywatel. Aplikacja na telefon za darmo będzie do pobrania w najbliższych dniach. Nowa wersja ma jednak też swoje limity. Wyjaśniamy, gdzie nie użyjemy dowodu w mObywatel 2.0, kiedy aplikacja będzie gotowa dla wszystkich i co jeszcze warto wiedzieć.

Jedną z najbardziej oczekiwanych funkcjonalności nowej wersji aplikacji mObywatel jest niewątpliwie możliwość korzystania z elektronicznej wersji dowodu osobistego, która będzie dostępna właśnie przez mObywatel 2.0. W większości przypadków będzie ona traktowana na równi z plastikową wersją dokumentu. Istnieją jednak od tego trzy wyjątki.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

mObywatel: aplikacja na telefon za darmo dla każdego. Trzeba jednak pamiętać o wyjątkach

Aplikacja mObywatel będzie dawać użytkownikom dostęp do mDowodu, czyli elektronicznej wersji dowodu osobistego. Oznacza to, że w większości przypadków wystarczy nam telefon, aby załatwić wiele spraw urzędowych. Z powadzeniem użyjemy mDowodu w urzędzie, sądzie, przychodni, na poczcie czy u notariusza. Fizycznego dowodu osobistego będziemy jednak wciąż potrzebować podczas:

  • składania wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego,
  • przekraczania granicy państwa,
  • wizyty w banku.

Co ważne, ostatnie ograniczenie dotyczy tylko sytuacji do 31 sierpnia 2023. Po tym terminie także i banki będą uznawać mDowód. Odnośnie pierwszego punktu warto natomiast przypomnieć, że elektroniczna wersja dowodu osobistego nie zastępuje dokumentu tradycyjnego, więc jego wyrobienie jest wciąż wymagane.

mobywatel 2.0. Kiedy nowa wersja aplikacji będzie gotowa do poprania

Aplikacja mObywatel w nowej wersji będzie dostępna do pobrania już 14 lipca 2023, czyli za nieco ponad tydzień. Będzie ona dostępna dla telefonów z systemem Android oraz iOS, więc wystarczy skorzystać odpowiednio z Google Play lub Apple Store. Dotychczas aplikację pobrało ponad 10 mln użytkowników, a po wprowadzeniu udoskonaleń można przypuszczać, że zainteresowanie nią będzie jeszcze większe. Obecnie trwają szkolenia pracowników urzędów i przygotowywanie samych placówek do obsługi nowej wersji dokumentów. Ostatecznie jednak rozwiązanie to powinno być dużym ułatwieniem dla nas wszystkich.

Teraz będziemy mogli mieć dokument potwierdzający naszą tożsamość zawsze przy sobie, w swoim telefonie. Jestem pewien, że to rozwiązanie ucieszy zarówno obywateli, jak i urzędników

- mówił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, cytowany przez portal Interia.

Co ciekawe, osoby zainteresowane wcześniejszym przetestowaniem nowej aplikacji, mogą to zrobić już teraz. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie rządowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.