Inflacja w Polsce może być mniejsza. Są najnowsze projekty inflacyjne NBP. Do celu jednak daleko

Inflacja to temat, który wielu osobom spędza obecnie sen z powiek. Okazuje się jednak, że inflacja w Polsce ma spadać w najbliższym czasie, a w przyszłym roku może osiągnąć wartość jednocyfrową. Wyjaśniamy, jakie najnowsze projekty inflacyjne NBP przedstawiono po minionym posiedzeniu RPP.

Informacje na temat najnowszych projektów inflacyjnych NBP zostały opublikowane w oficjalnym komunikacie po dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które zakończyło się w czwartek. Przy tworzeniu projekcji założono niezmienione stopy procentowe NBP i wykorzystano dane dostępne do 22 czerwca 2023.

Zobacz wideo Zapytaliśmy Polaków, czy odczuwają inflację nad Bałtykiem

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Posiedzenie RPP i najnowsze projekty inflacyjne NBP. Jak będzie spadać inflacja w Polsce?

Komunikat w sprawie najnowszych prognoz dotyczących inflacji w Polsce został opublikowany na oficjalnej stronie NBP.

Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 22 czerwca 2023 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 11,1 – 12,7 proc. w 2023 r. (wobec 10,2 – 13,5 proc. w projekcji z marca 2023 r.), 3,7 – 6,8 proc. w 2024 r. (wobec 3,9 – 7,5 proc.) oraz 2,1 – 5,1 proc. w 2025 r. (wobec 2,0 – 5,0 proc.)

- czytamy w komunikacie. Warto dodać w tym miejscu, że inflacja na poziomie 2,5% jest inflacyjnym celem NPB. Niestety, jak widać powyżej, na jego osiągnięcie będziemy prawdopodobnie musieli poczekać do 2025. Niemniej spadek do poziomu 11,1% w 2023 i 3,7% w 2024 wciąż jest optymistyczną perspektywą.

Jeśli chodzi o roczne tempo wzrostu PKB, według projekcji znajdzie się ono z 50-procentowym prawdopodobieństwem w następujących przedziałach:

  • 0,2-1,3% w 2023,
  • 1,4-3,3% w 2024,
  • 2,1-4,4% w 2025.

Rada zapewnia, że NBP dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, co ma pomóc osiągnąć cel inflacyjny NBP.

Spadająca inflacja i stabilizacja cen. Inflacja w czerwcu 2023 to przypuszczalnie kolejny spadek

Istotną informacją związaną z posiedzeniem RPP jest obniżenie się inflacji bazowej, które odnotowano drugi miesiąc z rzędu.

Według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w czerwcu 2023 r. ponownie się obniżył i wyniósł 11,5 proc. (wobec 13,0 proc. w maju br.). Jednocześnie drugi miesiąc z rzędu ogólny poziom cen konsumpcyjnych nie zmienił się. Do niższej inflacji w ujęciu rok do roku przyczynił się głównie spadek rocznej dynamiki cen energii oraz – w mniejszym stopniu – żywności i napojów bezalkoholowych oraz części pozostałych kategorii dóbr. Uwzględniając dane GUS, można szacować, że w czerwcu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa

- podsumowano w komunikacie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.