Tylko seniorki mogą liczyć na ten zastrzyk gotówki. Wyższa emerytura jest możliwa na specjalny wniosek

Okresowa emerytura kapitałowa to świadczenie, z którego skorzystać mogą kobiety po spełnieniu określonych warunków. Wiąże się z nim także ponowne przeliczenie emerytury, które może nastąpić z urzędu lub na wniosek. Wyjaśniamy, jakie dokładnie zasady obowiązują i kto powinien podjąć dodatkowe kroki.

Kobiety, które były członkami OFE, mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki po przejściu na emeryturę. Dotyczy to wyłącznie seniorek, gdyż świadczenie jest związane bezpośrednio z wiekiem emerytalnym.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu przysługuje okresowa emerytura kapitałowa? Konieczne jest spełnienie tych warunków

Okresowa emerytura kapitałowa dotyczy kobiet urodzonych po 31 grudnia 1948, których emerytura została wyznaczona na nowych zasadach. Jednocześnie muszą one spełnić określone warunki:

  • należeć do otwartego funduszu emerytalnego (OFE);
  • osiągnąć powszechny wiek emerytalny dla kobiet, czyli 60 lat;
  • suma ich środków zapisanych na subkoncie ZUS przed przyznaniem emerytury była równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego (obecnie 20 x 294,39 zł, czyli 5887,80 zł).

Okresowa emerytura kapitałowa będzie wypłacana wraz z emeryturą podstawową do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego mężczyzn, czyli 65 lat. Wówczas emerytura z FUS zostanie przeliczona ponownie z urzędu. Należy jednak podkreślić przy tym, że sytuacja ta dotyczy wyłącznie kobiet, które zyskały prawo do emerytury przed 1 października 2017.

Okresowa emerytura kapitałowa a ponowne przeliczenie emerytury. Istotny czas przejścia na emeryturę

1 października 2017 zmienił się powszechny wiek emerytalny dla mężczyzn, który przed tą datą wynosił 70 lat. Oznacza to, że okresowa emerytura kapitałowa kobiet, których świadczenie zostało przyznane przed 1 października 2017, zostanie ponownie przeliczona z urzędu dopiero po osiągnięciu przez nie wspomnianego wyższego wieku dla mężczyzn. Mogą one jednak też wnioskować o wcześniejsze przeliczenie już po osiągnięciu 65 lat. Przykładowo, kobieta urodzona w czerwcu 1957 ma obecnie 66 lat i na przeliczenie z urzędu musiałaby czekać cztery lata, ale ma prawo wnioskować o to już teraz.

Ponowne przeliczenie emerytury może być niezwykle korzystne, więc warto o to zadbać, gdy to tylko możliwe. Wypełniony druk ERPO można złożyć w dowolnej placówce urzędu.

W efekcie kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, a skończy 65 lat, po ponownym przeliczeniu przez ZUS będzie miała w zależności od rocznika, emeryturę wyższą o 40-60 proc.

- tłumaczy Tomasz Lasocki, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez portal Interia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA