14. emerytury 2023. Kiedy wypłata? Jeśli kwota będzie zbyt wysoka, ci seniorzy nic nie dostaną

Już niedługo do seniorów trafi 14. emerytura 2023. Wypłata świadczenia nie jest jednak dla wszystkich. Niektórzy muszą liczyć się z tym, że nie dostaną ani grosza. Wynika to z konkretnego warunku. Dla kogo jest 14 emerytura i kto zyska najwięcej?

Gdy w 2021 roku pierwszy raz wypłacono seniorom 14. emeryturę, miało to być świadczenie jednorazowe. Rok później znów wypłacono pieniądze z uwagi na wysoką inflację. Wiele osób z pewnością ucieszy wiadomość, że 7 lipca 2023 Sejm przyjął "czternastkę" na stałe. Oznacza to, że seniorzy będą dostawać świadczenie co roku. Pieniądze trafią do ich rąk już niedługo. Kiedy wypłata 14. emerytury 2023? Sprawdź, ile wyniesie świadczenie.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura 2023. Warunki i wypłaty świadczenia

14. emeryturę otrzymają osoby uprawnione do takich świadczeń jak:

  • emerytura (w tym pomostowa, okresowa kapitałowa i częściowa),
  • tzw. emerytura groszowa, czyli emerytura w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowa, renta szkoleniowa),
  • renta socjalna i renta socjalna w zmniejszonej wysokości, renta rodzinna, rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. Emerytura MAMA 4+) także w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
  • świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie i zasiłek przedemerytalny.

Wypłat można się spodziewać na przełomie sierpnia i września. Zgodnie z ustawą od 14. emerytury będzie pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosząca 9 proc. oraz podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ile wynosi 14. emerytura? Niektórzy nie dostaną pieniędzy

"Czternastka" jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. 1 marca 2023 zwiększono tę kwotę, co oznacza, że 14. emerytura 2023 wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę. To więcej o 250 zł niż w zeszłym roku. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do "trzynastki" 14. emerytury nie dostanie każdy senior. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić kryterium dochodowe. Próg w 2023 roku wynosi 2900 zł brutto. Oznacza to, że osoby otrzymujące co miesiąc wyższą emeryturę otrzymają "czternastkę" pomniejszoną na zasadzie "złotówka za złotówka". Przykładowo jeśli świadczenie emerytalne danej osoby wynosi 3000 zł, to jego 14. emerytura będzie wynosić 1488,44 zł. Z kolei osoby, które otrzymują co miesiąc więcej niż 4438,44 zł w ogóle nie dostaną dodatku pieniężnego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA