Zniżki dla emerytów 2023. Ci seniorzy mogą dużo zaoszczędzić, a z niektórych usług skorzystają za darmo

Jedne z usług, które mogą być tańsze dla seniorów, to przejazdy komunikacją miejską lub PKP. Zniżki dla emerytów 2023 na tym jednak się nie kończą. Zaoszczędzić można na co dzień i na specjalnych okazjach. Wyjaśniamy, jak można skorzystać z obniżonych cen i które usługi są szczególnie warte uwagi.

Świadczenie przyznawane wraz ze statusem emeryta nie jest jedynym przywilejem związanym z przejściem na emeryturę. Każdy senior dostanie bowiem też legitymację emeryta-rencisty. Okazanie tego dokumentu upoważnia do skorzystania z wielu atrakcyjnych zniżek.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komunikacja miejska i PKP. Zniżki dla emerytów 2023 zapewnia jeden dokument

Ulgą, z której wielu seniorów będzie prawdopodobnie korzystać dość często, jest zniżka na przejazdy komunikacją miejską. W większości przypadków legitymacja emeryta upoważnia do zakupu biletu ulgowego, choć dokładne zasady mogą różnić się między miastami. Przykładowo, w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Katowicach i Krakowie osoby po ukończeniu 70. roku życia mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów, ale we Wrocławiu granicą tą jest 67 lat. W Lublinie natomiast z darmowych przejazdów skorzystają osoby już po ukończeniu 65 lat. Warto to zatem sprawdzać lokalnie. PKP Intercity oferuje z kolei dla wszystkich osób po 60. roku życia "Bilet dla seniora", czyli zniżkę 30% na wszystkie przejazdy krajowe. Dodatkowo seniorzy mogą skorzystać dwa razy w roku z ustawowej ulgi w wysokości 37%. Zniżki dla podróżujących seniorów oferują też niektóre linie lotnicze.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że od stycznia 2023 legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana z urzędu wyłącznie w formie elektronicznej i jest dostępna przez aplikację rządową na smartfony mObywatel. Oczywiście nadal można uzyskać plastikowy dokument, ale w tym celu należy złożyć osobny wniosek. Co więcej, karty wydane przed styczniem 2023 nie straciły swojej ważności.

Ogólnopolska Karta Seniora. Jak wyrobić ten dokument i co on oferuje?

Osobnym dokumentem, który da emerytom sporo korzyści, jest Ogólnopolska Karta Seniora wydawana przez Stowarzyszenie MANKO. Aby ją uzyskać, należy wejść na stronę programu, gdzie znajdziemy potrzebny wniosek. Dokument ten należy wydrukować, wypełnić i wysłać na adres Stowarzyszenia. Konieczna będzie również opłata w wysokości 35 zł za rok lub 50 zł za dwa lata. Ogólnopolską Kartę Seniora honoruje obecnie ponad 3000 punktów w całej Polsce, a są to m.in. sanatoria, uzdrowiska, przychodnie, gabinety rehabilitacji, instytucje zdrowia i kultury, a także sklepy i restauracje. Niektóre ze zniżek sięgają nawet 30%.

Więcej o:
Copyright © Agora SA