Wiemy, czy możesz przejechać hulajnogą elektryczną przez pasy. Tak to wygląda w świetle prawa

Od kiedy w polskich miastach pojawiły się hulajnogi elektryczne, sporo dyskutuje się na temat przepisów związanych z tymi urządzeniami. Jak wygląda sprawa jeżdżenia nimi po przejściach dla pieszych? W ten sposób można narobić sobie problemów. To nie jedyna zasada, o której należy pamiętać.

Wraz z ładną pogodą na drogach i chodnikach znów pojawiły się hulajnogi elektryczne. Z własnych obserwacji można wywnioskować, że wielu użytkowników korzysta z nich, jak chce. W tym przypadku jednak obowiązują określone przepisy, które należy przestrzegać nie tylko ze względu na możliwe kary, ale także bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego i pieszego. 

Zobacz wideo Hulajnogi elektryczne. Co wolno? Czego nie wolno? [Źródło: KWP Olsztyn]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jazda na hulajnodze elektrycznej. Czy można nią wjechać na przejście dla pieszych? 

Według portalu Infor, w świetle przepisów przejście dla pieszych jest powierzchnią, po której mogą poruszać się wyłącznie piesi. Oznacza to, że wjechanie na pasy hulajnogą elektryczną jest niedozwolone. Kierujący wspomnianym sprzętem, chcąc przedostać się na drugą stronę jezdni, musi skorzystać z wyznaczonej drogi dla rowerów lub z przejścia, które jest oznaczone znakiem, zezwalającym na przejazd rowerem. W sytuacji, gdy dojdzie do złamania wspomnianego przepisu oraz jazdy po chodniku, użytkownik hulajnogi elektrycznej musi liczyć się z karą pieniężną w wysokości od 50 do 100 złotych. Jest jeszcze jeden sposób, aby jej uniknąć. Kierujący hulajnogą może skorzystać ze zwykłego przejścia dla pieszych, w momencie, gdy zejdzie z urządzenia i przeprowadzi je na drugą stronę ulicy, ponieważ wtedy jest traktowany jak osoba piesza. 

Przepisy obowiązujące użytkowników hulajnóg elektrycznych. O tym warto pamiętać podczas przejażdżki  

Korzystanie z hulajnóg elektrycznych wiąże się z konkretnymi obowiązkami i zakazami. Kierujący jest przede wszystkim zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku, gdy takowe nie występują, musi on poruszać się po jezdni z prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę. Jeśli nie ma ani ścieżki rowerowej, ani odpowiedniej drogi dozwolona jest jazda po chodniku, jednak z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszych". Wtedy pierwszeństwo mają piesi, a kierowcy hulajnóg nie powinni utrudniać im ruchu. Warto również pamiętać, że osoby od 10. do 18. roku życia powinny posiadać kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci przed ukończeniem 10. roku życia mogą korzystać ze sprzętu jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Kary obowiązują również za:

  • przewożenie hulajnogą innych osób, zwierząt i przedmiotów (mandat 100 złotych),
  • prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem środków wyskokowych (mandat od 300 do 500 złotych). 
Więcej o: