Wymiana waluty na wakacje. To warto wiedzieć przed odwiedzeniem kantoru. Unikniesz nieprzyjemności

Wymiana walut to jedna z czynności, o których musimy koniecznie pamiętać przed wakacyjnym wyjazdem. W końcu bez pieniędzy się nie obędziemy. O czym należy przy tym pamiętać? Podpowiadamy, jak zrobić to najkorzystniej i co trzeba wziąć pod uwagę, aby nie popsuć długo oczekiwanego wypoczynku.

Euro w Polsce niestety nie obowiązuje, przynajmniej na razie, więc wymiana waluty to konieczność przed każdym zagranicznym wyjazdem – nawet jeśli podróżujemy po Unii Europejskiej. Czynności tej lepie nie zostawiać też na ostatnią chwilę, nie tylko ze względu na stres, ale i potencjalne straty, jakie możemy ponieść.

Zobacz wideo Mieszkańcy eurolandu zwykle lubią swoją walutę. Polska na euro jeszcze trochę poczeka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wymiana waluty na wakacje. Kiedy najlepiej wymienić pieniądze?

O wymianie waluty powinniśmy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem. Rozwiązanie takie często uważane jest za korzystniejsze. Ponadto warto już jakiś czas wcześniej obserwować ceny interesującej nas waluty, ponieważ może zwiększyć to nasze szanse na upolowanie atrakcyjnej oferty. Niestety musimy liczyć się z tym, że ze względu na stale zmieniające się stawki wybranie idealnego momentu jest niestety raczej niemożliwe. Dobrą opcją jest też wymiana waluty w odstępach kilku dni, co pozwoli nam uśrednić kurs i może okazać się korzystnym rozwiązaniem.

Warto zaznaczyć też w tym miejscu, że wymiana waluty w Polsce nie zawsze będzie możliwa. Jak przypomina portal praktycznepodroze.pl, w państwach takich jak np. Egipt obowiązuje zakaz wywozu rodzimej waluty. W tym przypadku należy wymienić w Polsce złotówki na euro lub dolary, a kolejne wymiany dokonamy już za granicą.

Wymiana waluty przed wyjazdem. Lepsza płatność gotówkowa czy bezgotówkowa?

Choć płatność bezgotówkowa staje się coraz bardziej popularna w wielu krajach, a banki oferują korzystne karty wielowalutowe, to warto mieć na uwadze, że w niektórych miejscach będziemy mogli zapłacić wyłącznie gotówką. Będą to przykładowo zakupy na lokalnych targach, kupno jedzenia w street foodach czy zakup biletów na lokalne atrakcje. Dotyczy to w szczególności miejsc rzadziej odwiedzanych przez turystów. Co więcej, nawet jeśli dany lokal posiada terminal, to awarie urządzeń się zdarzają. Dlatego też zawsze warto mieć przy sobie fizyczną gotówkę w obcej walucie jako zabezpieczenie. Pamiętajmy, że wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą często może wiązać się z marżą wynoszącą niekiedy nawet 6 procent.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej sytuacji, która może narazić nas niepotrzebnie na dodatkowe opłaty. Chodzi tu o wymianę waluty na lotniskach, dworcach czy przejściach granicznych. Są to miejsca, gdzie podróżni wymieniają pieniądze na ostatnią chwilę, więc z tą pilną potrzebą zazwyczaj wiążą się wysokie prowizje.

Więcej o: