Skradziono ci telefon? Jeśli masz na nim mObywatela, działaj szybko. Tylko jedna rzecz może cię uratować

Teraz praktycznie każdy w telefonie komórkowym ma zainstalowane aplikacje, które mogą być dużym zagrożeniem, gdy dojdzie do kradzieży. Co zrobić, jeśli na takowym smartfonie był mObywatel, a co za tym idzie cyfrowy dowód osobisty? W ten sposób unikniesz niechcianych konsekwencji.

14 lipca 2023 roku zaczęła obowiązywać nowa wersja aplikacji mObywatel 2.0 i przyniosła kilka istotnych zmian. Od teraz Polacy mogą potwierdzać swoją tożsamość za pomocą cyfrowego dokumentu, który jest respektowany przez urzędników. Dzięki temu posiadacze smartfonów mogą znacznie ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Co, jednak gdy telefon, na którym znajdowała się aplikacja, zostanie ukradziony lub zgubiony? Takiej sytuacji lepiej nie lekceważyć. 

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Cyfrowy dowód osobisty w telefonie. W ten sposób zwiększysz swoje bezpieczeństwo

Nowa funkcja przyniesie wiele korzyści, ponieważ od lipca 2023 r. Polacy mogą w łatwy sposób potwierdzić swoją tożsamość m.in. w przechodni, sądzie oraz urzędzie. Co więcej, elektroniczny dowód osobisty będzie obowiązywał także przy podpisywaniu umów, załatwiania spraw na poczcie czy wypożyczaniu samochodów. Choć takie rozwiązanie ma wiele zalet, czasami może być też niemałym zmartwieniem. Problem pojawi się wtedy, gdy telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją mObywatel zostanie skradziony. Tego rodzaju konta dostarczają złodziejom wielu informacji o właścicielu i pozwalają na coś więcej, niż wyłącznie sprzedaż urządzenia. Wystarczy brak odpowiednich zabezpieczeń, aby ci uzyskali do nich dostęp. Bardzo ważne jest zatem, aby posiadać m.in. kod pin do telefonu lub zabezpieczyć go własnym odciskiem palca. Podczas ustalania cyfr blokujących sprzęt, należy pamiętać, że jest kilka kombinacji, które zostały uznane za najłatwiejsze do rozszyfrowania. Kody, które dla złodzieja nie będą żadnym problemem to:

 • kod 1234,
 • kod 0000,
 • kod 1111,
 • kod 1212,
 • kod 7777,
 • kod 1004,
 • kod 2000,
 • kod 4444,
 • kod 2222,
 • kod 6969,
 • kod 2580.

Jeżeli jednak dojdzie do kradzieży, warto wiedzieć, jakie kroki podjąć. 

Skradziony telefon z aplikacją mObywatel. Co zrobić, aby uniemożliwić złodziejowi wykorzystanie naszych danych? 

W przypadku posiadania cyfrowego dowodu osobistego należy działać natychmiast. Tutaj czas jest bardzo cenny. Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński zachęca, aby skorzystać wtedy z infolinii: 42 253 5474 i zgłosić kradzież. Wówczas dokument zostanie szybko zastrzeżony, a właściciel uniknie poważniejszych konsekwencji. Jednak to nie wszystko, ponieważ jest szereg innych działań, które warto podjąć. O kradzieży telefonu należy poinformować także bank, którego aplikację mobilną na nim posiadaliśmy - zostanie ona wyłączona. Co więcej, taki fakt lepiej zgłosić na policję. Wiele osób tego nie robi, ponieważ sądzi, że urządzenie i tak nie zostanie odnalezione, lecz dzięki temu my zapewnimy sobie dodatkowe zabezpieczenie w razie jakichkolwiek problemów spowodowanych na przykład wykorzystaniem danych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.