Europejska emerytura możliwa w Polsce. Tak chcą pomóc seniorom. Sejm właśnie przyjął ustawę

7 lipca 2023 Sejm przyjął ustawę o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym. Od teraz Polacy będą mogli odkładać pieniądze na dodatkowe świadczenie. To nowa forma oszczędzania stworzona z myślą o długoterminowych inwestycjach. Kto na tym zyska? Oto szczegóły.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) to nowy sposób długoterminowego gromadzenia oszczędności dla mieszkańców Unii Europejskiej. To projekt paneuropejski, jednak jego regulacje określane będą przez każde państwo członkowskie, które do niego należy. Teraz dotyczyć będzie to także Polski. O czym powinni wiedzieć obywatele? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Europejska emerytura 2023. Co to oznacza dla Polaków? 

Niedawno Sejm przyjął ustawę o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym, a ta już kilka dni później trafiła do Senatu. Celem projektu jest zapewnienie obywatelom oszczędności na starość. Świadczenie będzie działać niezależnie od emerytury państwowej oraz innych państwowych filarów. Premier Mateusz Morawiecki porównał je do znanych w Polsce Indywidualnych Kont Emerytalnych, ponieważ OIPE ma działać podobnie na wielu poziomach. To, co je łączy, to na przykład wiek, w którym można wypłacić zgromadzone środki, a więc 60 lat lub po osiągnięciu uprawnień emerytalnych. Roczny limit wpłat na OIPE ma stanowić nie więcej niż 3-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. A prawo do posiadania tego typu subkont będą posiadały osoby, które ukończyły 16 rok życia i mieszkają na terenie UE. Osoby niepełnoletnie będą mogły dokonywać wpłat tylko wtedy, gdy uzyskają dochód z pracy na podstawie umowy o pracę. Europejska emerytura może być oferowana przez: 

  • banki, 
  • towarzystwa emerytalne,
  • zakłady ubezpieczeń, 
  • firmy inwestycyjne, 
  • instytucje pracownicze. 

Co daje europejska emerytura? Eksperci twierdzą, że warto

Zdaniem ekspertów OIPE może być dobrym rozwiązaniem dla osób korzystających z innych elementów trzeciego filaru emerytalnego, ponieważ projekt posiada kilka podstawowych zalet: 

  • możliwość przeniesienia swoich subkont emerytalnych do innego kraju Unii Europejskiej,
  • dostęp do produktów finansowych z różnych państw UE,
  • możliwość odkładania pieniędzy na emeryturę w euro. 

W tym przypadku wypłata zgromadzonych środków będzie możliwa po osiągnięciu przez właściciela subkonta 60. roku życia lub po nabyciu przez niego uprawnień emerytalnych. Warto zaznaczyć, że świadczenia OIPE mają być zwolnione z 10-procentowego podatku dochodowego.

Więcej o: