Wędkarstwo to hobby, które cieszy się dużą popularnością. Pozwala nam ono się zrelaksować, a ryba ze sklepu nigdy nie będzie smakować tak dobrze, jak ta złowiona samodzielnie. Niestety musimy pamiętać o obowiązujących przepisach. W przeciwnym razie weekendowy wypad na ryby może zakończyć się surową karą.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Według taryfikatora dostępnego na oficjalnej stronie Polskiego Związku Wędkarskiego najniższy mandat, który nam grozi, wynosi 20 złotych, a dostaniemy go za brak wpisu do rejestru. Wpisu takiego należy dokonywać każdorazowo przed rozpoczęciem łowienia. Mandat 50 złotych i powyżej możemy dostać m.in. za nieprzestrzeganie zasad związanych z ochroną poszczególnych gatunków ryb. Kara w wysokości 100 złotych grozi za brak upoważnienia do połowu, a także za wstęp do obrębów hodowlanych bez uzgodnienia lub niezgodny z ustaleniami oraz połów przy użyciu niezarejestrowanego bądź nieoznakowanego sprzętu. Sprzęt pływający musi natomiast spełniać zasady bezpieczeństwa. W przeciwnym razie kara to ponownie 100 złotych.
Mandat w wysokości 200 złotych możemy dostać za brak karty wędkarskiej oraz brak zezwolenia lub połów wbrew zezwoleniu. Taka sama stawka obowiązuje w przypadku połowu ryb chronionych ustawą o ochronie przyrody, o wymiarach ochronnych lub w okresie ochronnym. Grzywna w wysokości co najmniej 200 zł będzie nam też grozić, jeśli zignorujemy przepisy o limicie połowu węgorza do dwóch sztuk, zachowaniu odległości 50 metrów od budowli i urządzeń hydrotechnicznych bądź 50 m od rozstawionych w wodzie sieci. Do kategorii tej zalicza się również połów przy użyciu niedozwolonego sprzętu lub dwóch wędek.
Najsurowsze kary przewidziane w taryfikatorze to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do dwóch lat. W tym miejscu należy wymienić takie wykroczenia jak połów raka szlachetnego lub błotnego bez uprawnienia, posługiwanie się narzędziami lub urządzeniami połowowymi bez uprawnienia czy wprowadzanie gatunku obcego dla danego zbiornika. Wspomniana kara dotyczy również połowu ryb przy użyciu prądu, środków odurzających lub trujących, narzędzi kaleczących, materiałów wybuchowych lub poprzez ich głuszenie. Ponadto zabronione jest pozyskiwanie ikry ryb o wymiarach i w okresie ochronnym oraz niszczenia ikry złożonej na tarliskach i krześliskach. Szczegółowy wykaz wszystkich wykroczeń dostępny jest na wspomnianej stronie oficjalnej PZW.