Już za moment "czternastka" wpłynie na konta emerytów. Premier Morawiecki rozwiewa wątpliwości

Dodatek do emerytury, na który czeka większość seniorów to czternasta emerytura. Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura w tym roku? Okazuje się, że termin ten zbliża się wielkimi krokami. Wyjaśniamy, na jakich zasadach będzie przyznawana czternasta emerytura 2023 i ile wyniesie.

Roczne świadczenie to dodatek do emerytury, który przysługuje większości seniorów. Mowa tutaj o 13. i 14. emeryturze. Do tej pory jednak tylko "trzynastka" była gwarantowanym świadczeniem. Sytuacja ta właśnie się zmieniła i "czternastka" została wprowadzona ustawą na stałe.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czternasta emerytura 2023: Komu przysługuje i ile wyniesie 14 emerytura w pełnej kwocie?

Jak podaje oficjalna strona ZUS-u, 14. emerytura to świadczenie, które przysługuje wszystkim świadczeniobiorcom upoważnionym do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie. Zaliczają się do tego m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. Co ważne, "czternastka" jest wypłacana z urzędu, więc aby ją otrzymać, nie trzeba składać osobnego wniosku. Istotny jest jednak próg dochodowy, który będzie wpływał bezpośrednio na wysokość świadczenia, które otrzymamy.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości jest wypłacana w kwocie równe najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku. Od 1 marca 2023 wynosi ona 1588,44 zł brutto, co daje nam 1445,48 zł netto. Dokładnie tyle wyniesie "czternastka" dla osób, które nie przekroczą wspomnianego powyżej progu dochodowego. Ten z kolei został ustalony na kwotę 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia progu wysokość 14. emerytury zostanie odpowiednio pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę". Świadczenie nie zostanie przyznane w ogóle, jeśli miałoby ono być niższe niż 50 zł. Według ustaleń rządu, na czternaste emerytury zostanie przeznaczonych w sumie około 11,6 mld zł, a pieniądze trafią do ponad 8 mln seniorów, z czego aż 6,8 mln otrzyma dodatek do emerytury w pełnej przewidzianej wysokości.

Czternasta emerytura wprowadzona na stałe. Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura?

Wprowadzenie 14. emerytury na stałe jest bardzo dobrą wiadomością dla seniorów. Oznacza to bowiem, że od teraz nie będą musieli oni czekać co roku na potwierdzenie rządu, czy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Kiedy jednak środki finansowe trafią do świadczeniobiorców w tym roku?

Planujemy, że w 2023 r., "czternastka" wpłynie na konto seniorów na przełomie sierpnia i września

- poinformował premier Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na który powołuje się portal bankier.pl. Termin ten będzie zatem prawdopodobnie zbliżony do wypłat zeszłorocznych. Przypomnijmy, że w 2022 14. emerytura była wypłacana od 25 sierpnia do 20 września.

Więcej o:
Copyright © Agora SA