Tyle powinieneś zarabiać, jeśli liczysz na względnie godną emeryturę. Reguła jest prosta, choć kłopotliwa

Od czego zależy wysokość emerytury? Kwota, którą ZUS będzie nam wypłacał po przejściu na emeryturę, zależy od kilku czynników. Warto o tym pomyśleć zawczasu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego się spodziewać. Istnieją również sposoby na to, aby wysokość prognozowanego świadczenia znacznie wzrosła.

Emerytura to czas, który powinien być zasłużonym odpoczynkiem po latach pracy. Czasami jednak myśl o niej może napawać nas niepokojem związanym z wysokością otrzymywanego wtedy świadczenia. Na szczęście jest to coś, co możemy kontrolować, przynajmniej w pewnym stopniu. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak obliczyć wysokość emerytury? Na twoje świadczenie wpłyną te czynniki

Wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osiągnięcie go jest konieczne, aby przejść na emeryturę (pomijając pewne wyjątki, gdy osoby są upoważnione do wcześniejszej emerytury). Na wysokość świadczenia wpływają natomiast:

  • liczba przepracowanych lat,
  • kwota zwaloryzowanych składek na koncie ZUS,
  • kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego (dotyczy jedynie osób pracujących przed 1999),
  • środki na subkoncie,
  • średnia długość dalszego trwania życia.

Składki odprowadzane do ZUS-u zależą od wysokości pensji danej osoby, więc należy przyjąć, że także i ten czynnik będzie decydować o emeryturze. Jej prognozowaną wysokość można poznać, korzystając np. z kalkulatora emerytury dostępnego na stronie ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że świadczenie będzie niestety niższe niż nasze zarobki. Przykładowo, portal pozyczasz.pl wyliczył, że aby po 40 latach pracy otrzymywać emeryturę w wysokości 3000 zł brutto, przez cały okres zatrudnienia powinniśmy zarabiać około 6300 zł brutto.

Wyższa emerytura - czy praca na emeryturze wpływa na jej wysokość?

Ogólna reguła mówi o tym, że im dłużej pracujemy, tym wyższą emeryturę otrzymamy. Związane jest to ze wspomnianymi powyżej składkami odprowadzanymi do ZUS-u. Najniższa emerytura przysługuje pracownikom po przepracowaniu 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Warto jednak mieć na uwadze, że pracę można kontynuować też po przejściu na emeryturę. Zaletą takiego rozwiązania jest jednoczesne pobieranie świadczenia oraz wynagrodzenia, a także wydłużenie naszego okresu składkowego, co przełoży się na zwiększenie emerytury. Jak podaje portal Interia, praca przez dodatkowy rok po osiągnięciu wieku emerytalnego może zwiększyć nasze świadczenie o 10-15%, a praca przez 5-7 może nawet podwoić przyznaną kwotę.
Osoby, które pozostają aktywne zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego, mogą zarabiać bez ograniczeń i nie będzie to miało żadnego wpływu na otrzymywane świadczenie. Sytuacja ta wygląda nieco inaczej w przypadku osób korzystających z wcześniejszej emerytury lub emerytury pomostowej. W tym przypadku świadczeniobiorcy muszą pamiętać o ustalonych limitach dorabiania. Ich przekroczenie będzie skutkować pomniejszeniem emerytury lub jej całkowitym zawieszeniem.

Więcej o: