Zmiany w ustawie 800 plus. Zgłoszono poprawki. Minister Maląg: Opóźniają wdrożenie tej ustawy

Od kiedy będzie wypłacane 800 plus? Zwaloryzowane świadczenie miało trafić do polskich rodzin dopiero w przyszłym roku. Opozycja jednak obstaje przy swoim pomyśle, aby podwyżka nastąpiła wcześniej. Czy takie rozwiązanie jest faktycznie możliwe? Wyjaśniamy, kiedy 800 plus może trafić na konta.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych podtrzymała swoją poprawkę do nowelizacji budżetu na 2023, która dotyczy podwyższenia świadczenia 500 plus od czerwca tego roku. Teraz ma być ona głosowana w piątek 28 lipca na posiedzeniu Senatu. Zdaniem Minister Maląg poprawki te mają na celu opóźnienie wdrożenia ustawy.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

800 plus - od kiedy? Będzie opóźnienie. Minister Maląg krytycznie o poprawkach opozycji

Uchwała Senatu w sprawie 800 plus miała trafić do Sejmu i być głosowana, jednak najprawdopodobniej nie nastąpi to w najbliższym czasie. Winne mają być poprawki zgłoszone przez opozycję. Działąnia opozycji krytycznie oceniła minister rodziny.

To pokazuje całą drogę opozycji i to, jak wspiera politykę prorodzinną. Kiedy po ulu Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że będzie zmiana świadczenia 500 plus na 800 plus, darmowe leki dla seniorów i dzieci, a także częściowo darmowe autostrady - wtedy opozycja ruszyła do działania prorodzinnego

- stwierdziła minister Maląg w wypowiedzi cytowanej przez "Super Express". Co więcej, zaproponowane przez nich poprawki nazwała jako "absurdalnymi".

Chcieli od 1 czerwca waloryzować świadczenie 500 i cała karuzela kuglarstwa, które uprawiają każdego dnia ruszyła. Teraz mówimy: sprawdzam. Na komisji sejmowej zgłaszali absurdalne poprawki, a teraz opóźniają wdrożenie tej ustawy

- podsumowała. Jeśli poprawki opozycji zostałyby faktycznie przyjęte, 800 plus przysługiwałoby rodzicom, którzy prawo do świadczenia mieli już od 1 czerwca 2023. Nastąpiłoby wówczas wyrównanie wypłat za wcześniejsze miesiące poprzedzające wprowadzenie nowych przepisów. Minister Maląg uważa jednak, że poprawki zostaną odrzucone.

800 plus: dla kogo? Kiedy 800 plus trafi na konta świadczeniobiorców?

Zgodnie z planami rządu, świadczenie 800 plus ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024.

To jest dobrze przemyślana i przeanalizowana zmiana tego świadczenia

- ocenia minister Maląg. Przypomnijmy, że mimo wprowadzenia 800 plus od początku nowego roku, wypłaty wyższego świadczenia z wyrównaniem za styczeń miałyby potrwać do 29 lutego. Opóźnienie takie wynika z konieczności przygotowania ZUS-u do zmian. Warto podkreślić też w tym miejscu, że rodzice nie będą musieli podejmować żadnych dodatkowych kroków, aby otrzymać wyższą wypłatę. Podwyżka nastąpi automatycznie dla wszystkich osób upoważnionych do świadczenia na dany okres świadczeniowy w dniu wejścia w życie omawianych zmian.

Według rządowych informacji od 1 kwietnia 2016 roku do polskich rodzin w ramach programu Rodzina 500 plus trafiło ponad 240 mld zł.

Więcej o:
Copyright © Agora SA