Darmowa komunikacja miejska tylko dla nielicznych. Kto z niej skorzysta? Warunki są bardzo konkretne

Darmowe bilety MPK to bardzo atrakcyjna perspektywa, zwłaszcza w czasach, gdy ceny usług i produktów stale rosną. Darmowe MPK przysługuje jednak tylko określonym grupom, a istotne jest spełnienie jednego warunku. Wyjaśniamy, kto może jeździć MPK za darmo i jak to wygląda w różnych miastach.

Komunikacja miejska to wygodne rozwiązanie. Autobusy i tramwaje pozwalają zmniejszyć ruch na drogach, często możemy też w ten sposób uniknąć korków, szczególnie w większych miastach. Ponadto wybór transportu publicznego jest lepszy dla środowiska. Komunikacja miejska jest również tańsza. Oszczędności te stają się jeszcze większe, gdy możemy korzystać z darmowych biletów.

Zobacz wideo Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Sprawdziliśmy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Darmowe MPK z jednym dokumentem. Ci seniorzy mogą jeździć MPK za darmo

Przejście na emeryturę wiąże się z wieloma przywilejami. Aby z nich skorzystać, wystarczy posiadać legitymację emeryta-rencisty. Wśród przysługujących seniorom ulg i zniżek są też tańsze przejazdy komunikacją miejską. Zazwyczaj oznacza to przejazd na biletach ulgowych, choć istnieją od tego pewne wyjątki. Przykładowo, w Szczecinie z ulgowych biletów mogą korzystać już kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat, czyli przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W Warszawie natomiast po ukończeniu 65. roku życia można nabyć roczny "bilet seniora", który kosztuje 50 zł. Kwestię tę warto zatem zawsze sprawdzać indywidualnie.

W większości miast jednak, seniorzy, którzy ukończą 70 lat, zyskują dodatkowo prawo do darmowych przejazdów MPK. Wystarczy wówczas podczas kontroli biletów okazać wspomnianą powyżej legitymację lub dowód osobisty. Niemniej także i tutaj trafiły się pewne odstępstwa od reguły. We Wrocławiu i Lublinie z darmowej komunikacji skorzystamy już w wieku 65 lat, a dotyczy to zarówno pań, jak i panów. Oznacza to, że mężczyźni przechodzący na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym będą mogli od razu korzystać z darmowego MPK. Kobiety na ten przywilej będą musiały poczekać 5 lat, ale w tym czasie przysługuje im prawo do biletów ulgowych.

O innych zniżkach, do których upoważnia legitymacja emeryta-rencisty pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Darmowe bilety MPK nie tylko dla seniorów. Darmowa komunikacja miejska dla najmłodszych

Seniorzy to niejedyna grupa, która może korzystać z MPK za damo, choć tutaj ponownie kluczową rolę odgrywa wiek. Chodzi konkretnie o dzieci. W większości miast maluchy mogą jeździć komunikacją miejską za darmo od urodzenia do dnia 30 września w roku, w którym kończą 7 lat. Tak jest m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Po tym terminie i do ukończenia 18. roku życia mogą zaś korzystać z biletów ulgowych. Jeśli kontynuują naukę, prawo do zniżek wydłuża się do 26. roku życia, oczywiście pod warunkiem posiadania legitymacji studenckiej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA