Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Wiemy, czy pracodawca może odmówić pracownikowi

Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron uchodzi za najlepsze rozwiązanie. Co jeżeli pracodawca nie chce go podpisać? Taka sytuacja może dotyczyć wielu Polaków. W tym przypadku przepisy mówią jasno. To może oznaczać spore problemy dla zatrudnionego.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest jedną z form zakończenia stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca i pracownik uzgadniają między sobą, że kończą współpracę. Czy brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia może wywołać lawinę problemów dla pracownika? Oto co mówią w tej sprawie przepisy

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy pracodawca może odmówić? 

Chęć rozwoju powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na stosunkowo częstą zmianę firmy. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, a pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę. Według przepisów umowę o pracę rozwiązuje się:

  • na mocy porozumienia stron,
  • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, 
  • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, 
  • z upływem terminu, do którego była zawarta. 

We wszystkich przypadkach stosunek pracy ustaje zgodnie z oświadczeniem jednej lub obu stron umowy. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest uznawane jako najbardziej ugodowa forma zakończenia stosunku pracy. Wymaga ona jednak zgody zarówno pracownika, jak i pracodawcy oraz złożenia zgodnych oświadczeń woli obydwu strony. Najważniejszym skutkiem wspomnianej formy zakończenia stosunku pracy jest brak okresu wypowiedzenia, który miałby miejsce, gdyby umowa została rozwiązana przez jedną ze stron. Niestety, istnieje możliwość, że pracodawca nie będzie chętny, aby złożyć omawiane oświadczenie

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron bez zgody pracodawcy. Tutaj nie ma żadnego "ale"

Pomysł rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem zawsze wychodzi od jednej ze stron. Jeżeli pracownik złoży ofertę porozumienia pracodawcy, ten może ją przyjąć lub zwyczajnie ją odrzucić. Tutaj pracodawca najczęściej: 

  • wysyła negatywną odpowiedź, 
  • ignoruje propozycję pracownika i nie odpowiada. 

W przypadku pierwszej opcji nie ma żadnych wątpliwości, że porozumienie nie zostało zawarte. Należy jednak pamiętać, że milczenia również nie należy traktować jako zachowania skutkującego zawarcia porozumienia. Niestety, jeśli pracodawca nie wyraża chęci na złożenie odpowiedniego oświadczenia, to do rozwiązania umowy we wspomnianej formie nie dojdzie, nawet gdy pracownikowi bardzo zależy na zerwanie współpracy w trybie natychmiastowym. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy składającym ofertę porozumienia jest sam pracodawca, a stroną, która nie zgadza się na takowe rozwiązanie, jest pracownik. 

Więcej o: