Wiemy, jak obliczyć emeryturę. Te zasady powiedzą ci, czy możesz liczyć na jej średnią wysokość

Jak obliczyć emeryturę? Pytanie to warto sobie zadać już w młodym wieku, podobnie jak to, w jakim wieku przechodzi się na emeryturę. Dzięki temu będziemy mogli przygotować się na to, co przyniesie nam przyszłość. Wyjaśniamy, ile wynosi najniższa emerytura i jaka jest średnia emerytura w Polsce.

W zdecydowanej większości przypadków, aby uzyskać status emeryta, konieczne jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość wypłacanej emerytury zależy natomiast od kilku czynników. Warto o tym pamiętać nawet wtedy, gdy perspektywa emerytury jest jeszcze odległa.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Od ilu lat jest emerytura? Jak obliczyć emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. W niektórych przypadkach możliwe jest przejście na wcześniejszą emeryturę, ale dotyczy to określonych grup zawodowych. Jeśli chodzi o zasady ustalania świadczenia, to w ogólnym ujęciu wysokość emerytury dla osób urodzonych po 1948 jest obliczana poprzez podział podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez ZUS, wspomniana podstawa uwzględnia:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy (dla objętych ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999),
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na naszym koncie po 1998,
  • zwaloryzowane środki zapisane na subkoncie ZUS (o ile jesteśmy członkiem OFE).

Średnie dalsze trwanie życia jest natomiast ustalane przez GUS, a tablice są ogłaszane co roku do 31 marca. Pomocny w wyliczeniu będzie też kalkulator emerytury, który udostępnia ZUS. Tu możesz obliczyć swoją emeryturę

Ile wynosi najniższa emerytura? ZUS zdradza również, ile wynosi średnia emerytura w Polsce

Najniższa emerytura jest co roku waloryzowana i od 1 marca 2023 wynosi 1588,44 zł brutto, co daje nam kwotę 1445 zł netto. Jest to świadczenie gwarantowane dla osób, które osiągną wiek emerytalny i posiadają wystarczający kapitał początkowy. Rozpiętość emerytur wśród polskich seniorów jest jednak dość duża.

Przeciętna emerytura wypłacona w marcu tego roku wyniosła 3 482,63 zł. Dla porównania w marcu 2022 roku świadczenie to wyniosło 2903,85 zł. Oznacza to wzrost o 578,78 zł rok do roku

- informowała kilka miesięcy temu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez portal Money.pl. Widzimy więc tu już znaczną rozbieżność między emeryturą minimalną a wartością średnią. Inaczej mówiąc, kwota ta daje jedynie obraz bardzo orientacyjny. Warto też pamiętać, że nawet jeśli przyznane zostało nam najniższe świadczenie, to wciąż może ono zostać podwyższone. Nie chodzi tu też o wspomnianą już waloryzację, a o pracę na emeryturze. Więcej na ten temat pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Więcej o: