• Link został skopiowany

Zakłady pogrzebowe pod lupą sanepidu. GIS nie miało dla nich żadnej litości. Wykazano nieprawidłowości

Sanepid wziął się za polskie zakłady pogrzebowe. W poniedziałek siódmego sierpnia opublikowano raport o "Stanie Sanitarnym Kraju". Wyniki ostatnich kontroli mogą niepokoić - wykryto liczne nieprawidłowości. Niektóre punkty na liście zaniedbań mogą szokować.
Zakłady pogrzebowe pod lupą sanepidu. Wyniki są niepokojące - zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Opublikowany w tym tygodniu raport sanepidu o "Stanie Sanitarnym Kraju", to podsumowanie działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2022 roku. Uwzględnia on funkcjonowanie i pracę oddziałów państwowych wojewódzkich, powiatowych oraz granicznych inspektorów. Jak prezentują się wyniki? Jest o czym myśleć. 

Zobacz wideo Czy dobowe raporty Ministerstwa Zdrowia można uznać za rzetelne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zakład pogrzebowy pod lupą sanepidu. Raport pozostawia wiele do życzenia 

Z dokumentu wynika, że w ubiegłym roku inspekcja skontrolowała aż 705 z 1410 zewidencjonowanych zakładów pogrzebowych. Te firmy, które zostały pominięte przez inspektorów, były sprawdzone w roku 2021. Wyniki opisane w raporcie nie są jednak zadowalające. GIS dopatrzył się łącznie niemalże aż 30 nieprawidłowości, a więcej niż 50 proc. stanowiły te dotyczące stanu higieniczno-sanitarnego i technicznego. Najwięcej zastrzeżeń inspektorzy mieli wobec pomieszczeń służących do przygotowywania zwłok i tych, w których bliscy żegnali się ze zmarłymi. Wiele do życzenia pozostawiał również stan urządzeń takich jak na przykład chłodnie. Niestety, na tym nie koniec. 

Zakłady pogrzebowe oblały test. Państwowa Inspekcja Sanitarna podsumowało ubiegły rok

Kontrole sanepidu wykazały, że do zaniedbań w 2022 roku dochodziło także w przypadku przechowywania odpadów, które powstawały podczas przygotowywania zwłok do pochówku. Kolejne nieprawidłowości zauważono w procedurze dezynfekcji i higieny w samochodach przewożących zwłoki tzw. karawanach. Źle oceniono również: 

  • sprzęt służący do ceremonii pogrzebowych,
  • sprzęt porządkowy,
  • środki do mycia i dezynfekcji,
  • maty i skrzynie wykorzystywane przy ekshumacji. 

Martwić może fakt, że sanepid aż w 603 placówkach stwierdził nieprawidłowości związane z warunkami pracy. Na terenie firm miało brakować m.in. środków ochrony indywidualnej (36 domów pogrzebowych) oraz aktualnych badań lekarskich pracowników (112 domów pogrzebowych). Natomiast w kilkudziesięciu miejscach nie stosowano procedur zapewniających zwiększenie bezpieczeństwa pracowników przed wirusem Sars-CoV-2
Wyniki z pewnością trudno uznać za zadowalające. Skontrolowane firmy, w których wykryto zaniedbania, powinny teraz zastosować się do wszelkich zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Więcej o: