Opublikowany w tym tygodniu raport sanepidu o "Stanie Sanitarnym Kraju", to podsumowanie działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2022 roku. Uwzględnia on funkcjonowanie i pracę oddziałów państwowych wojewódzkich, powiatowych oraz granicznych inspektorów. Jak prezentują się wyniki? Jest o czym myśleć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Z dokumentu wynika, że w ubiegłym roku inspekcja skontrolowała aż 705 z 1410 zewidencjonowanych zakładów pogrzebowych. Te firmy, które zostały pominięte przez inspektorów, były sprawdzone w roku 2021. Wyniki opisane w raporcie nie są jednak zadowalające. GIS dopatrzył się łącznie niemalże aż 30 nieprawidłowości, a więcej niż 50 proc. stanowiły te dotyczące stanu higieniczno-sanitarnego i technicznego. Najwięcej zastrzeżeń inspektorzy mieli wobec pomieszczeń służących do przygotowywania zwłok i tych, w których bliscy żegnali się ze zmarłymi. Wiele do życzenia pozostawiał również stan urządzeń takich jak na przykład chłodnie. Niestety, na tym nie koniec.
Kontrole sanepidu wykazały, że do zaniedbań w 2022 roku dochodziło także w przypadku przechowywania odpadów, które powstawały podczas przygotowywania zwłok do pochówku. Kolejne nieprawidłowości zauważono w procedurze dezynfekcji i higieny w samochodach przewożących zwłoki tzw. karawanach. Źle oceniono również:
Martwić może fakt, że sanepid aż w 603 placówkach stwierdził nieprawidłowości związane z warunkami pracy. Na terenie firm miało brakować m.in. środków ochrony indywidualnej (36 domów pogrzebowych) oraz aktualnych badań lekarskich pracowników (112 domów pogrzebowych). Natomiast w kilkudziesięciu miejscach nie stosowano procedur zapewniających zwiększenie bezpieczeństwa pracowników przed wirusem Sars-CoV-2.
Wyniki z pewnością trudno uznać za zadowalające. Skontrolowane firmy, w których wykryto zaniedbania, powinny teraz zastosować się do wszelkich zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej.