Na konto tych emerytów może wpływać dodatkowe 255 zł. O tym dodatku ZUS wiedzą tylko nieliczni

Wielu seniorów może ubiegać się o liczne dodatki do emerytury. To sposób na podreperowanie comiesięcznego budżetu domowego. Poza popularnymi świadczeniami istnieją również takie, o których wiele osób nawet nie słyszało. W ten sposób można uzyskać kolejne 255 złotych. Kto może otrzymać ten zastrzyk gotówki? Odpowiadamy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych gwarantuje osobom należącym do specjalnych grup dodatkowe 255 złotych do comiesięcznego świadczenia emerytalnego. Kto jest uprawniony do otrzymywania tzw. ryczałtu energetycznego? ZUS nie przyzna pieniędzy z urzędu. Tutaj niezbędny jest konkretny wniosek. 

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowe 255 złotych do emerytury. Ci seniorzy otrzymają pieniądze w ramach ryczałtu energetycznego 

Specjalny ryczałt energetyczny, to świadczenie pieniężne, które ma na celu zmniejszenie obciążeń wynikających z rachunków za energię, gaz lub ogrzewanie. Dodatek wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i podlega corocznej waloryzacji - od 1 marca 2023 r. wynosi 255,17 złotych. Pieniądze mogą zostać wypłacone jedynie określonym grupom seniorów, do których należą: 

  • kombatanci i inne osoby uprawnione, 
  • żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych, 
  • wdowy lub wdowcy, czyli emeryci i renciści, pozostali po kombatantach i innych osobach uprawnionych, 
  • wdowy po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierających emeryturę lub rentę. 

Emerytura 2023. Jak otrzymać dodatkowe 255 złotych co miesiąc? 

Osoby, które spełniają powyższe warunki, muszą złożyć odpowiedni wniosek. W tym przypadku należy skorzystać z formularza ZUS-ERK, który można pobrać z internetu lub wypełnić bezpośrednio w placówce ZUS. Poza tym istotne są także dodatkowe dokumenty, takie jak: 

  • decyzja szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, stwierdzająca okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych, lub potwierdzająca uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów, lub wdowców, 
  • zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej (w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych),
  • zaświadczenie właściwego organu wojskowego (w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych). 

Istotną informacją jest fakt, że ZUS wprowadził dziedziczenie świadczenia współmałżonkom, co umożliwia przejmowanie wypłaty po zmarłych świadczeniobiorcach. 

Więcej o: