W ostatnich dniach temperatury sięgają naprawdę wysoko. Osoby, które w tym czasie przebywają na urlopach, z pewnością są zadowolone z takiego obrotu sprawy, lecz gorzej z tymi, którzy w tym czasie chodzą do pracy i muszą codziennie stawiać się w biurze. Okazuje się, że Kodeks pracy jasno określa obowiązki pracodawcy podczas najgorętszych dni w roku. Co przysługuje pracownikowi w tym czasie? Nie chodzi wyłącznie o wodę i klimatyzację.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wykonywanie obowiązków zawodowych w trakcie największych upałów może być wyjątkowo trudne. Aby nieco ułatwić to zadanie, pracodawca powinien zadbać o odpowiednie warunki pracy. W tym czasie musi zapewnić osobom zatrudnionym dostęp do darmowych napoi w ciągu całej ich zmiany roboczej. W tym przypadku obowiązek udostępnienia napojów pojawia się wtedy, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach zamkniętych takich jak biura, punkty obsługi i hale produkcyjne, gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza. Woda może być podawana w butelkach lub być dostępna w dystrybutorze. Ponadto pracodawca musi zadbać o sprawne działanie urządzeń wentylacyjnych oraz klimatyzacji. Po jego stronie leży także zabezpieczenie okien przed mocnymi promieniami słonecznymi.
Kodeks pracy uwzględnia również możliwość skrócenia czasu pracy zatrudnionych osób. Pracodawca może w tym czasie wprowadzić dłuższe przerwy lub całkowicie skrócić dzień pracy, jednak bez żadnych zmian w wynagrodzeniu. Pracownik musi otrzymać za ten czas 100 proc. pensji przysługującej mu za dany dzień. Gdy temperatury są naprawdę wysokie, pracodawca może też podjąć decyzję o pracy zdalnej. Istnieją również przepisy, które obejmują konkretne grupy pracowników. Zgodnie z tym pracownicy młodociani nie mogą wykonywać czynności zawodowych, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza 65 proc. Natomiast kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia nie powinny pracować w miejscu, gdzie występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15 stopni Celsjusza, przy braku możliwości stosowania minimum 15-minutowej adaptacji w pomieszczeniu o temperaturze pośredniej.