Masowe kontrole ZUS. Pracownicy powinni mieć się na baczności. Mogą stracić świadczenie

Dobrym powodem wzięcie zwolnienia lekarskiego są problemy ze zdrowiem i wyłącznie z takiego powodu powinno być ono wystawiane. W przeciwnym razie próba oszustwa może nas słono kosztować, przy czym utrata świadczenia jest optymistycznym scenariuszy. Wyjaśniamy również, kiedy kontrola L4 może się odbyć.

Według informacji udostępnionych przez ZUS tylko w pierwszym kwartale 2023 roku przeprowadzonych zostało 21,6 tys. kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Spośród nich ponad 2 tys. skutkowało zawieszeniem wypłaty zasiłku chorobowego. W niektórych przypadkach konieczny był nawet zwrot otrzymanych już pieniędzy.

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile płatne jest L4? Jeśli oszukujesz, to ty możesz zapłacić ZUS-owi

W ogólnym ujęciu pracownikowi przebywającemu na L4 przysługuje 80% wynagrodzenia. Wydawać by się mogło, że to mniej atrakcyjna perspektywa niż pełna wypłata, ale niektórzy pracownicy są gotowi tę część poświęcić w zamian za dodatkowe dni wolne, więc prowadzi to do oszustw związanych ze zwolnieniami lekarskimi. Dlatego też kontrolerzy z ZUS-u podczas wizyt w domach sprawdzają dwie rzeczy:

  • czy pracownik faktycznie jest chory, czy może zwolnienie lekarskie może być skrócone lub odwołane dzięki poprawie stanu zdrowia;
  • czy pracownik przebywający na L4 właściwie wykorzystuje czas wolny, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Co ciekawe, nieuczciwi pracownicy nie zawsze wykorzystują L4 na przyjemności takie jak wakacyjne wyjazdy. Czasami też np. wciąż pracują - co oczywiście jest złamaniem drugiego z wymienionych powyżej kryteriów. We wszystkich przypadkach należy się jednak spodziewać, że zasiłek chorobowy utracimy, a zwolnienie straci ważność.

Kontrola L4. W jakich godzinach możemy spodziewać się wizyty?

Istotną informacją dotyczącą kontroli zwolnień lekarskich jest to, że pracownik ZUS-u może odwiedzić nas w dowolnym momencie. Kontrolerzy nie mają obowiązku się zapowiadać. W przypadku, gdy nie będzie nas wówczas w domu, próba kontroli zostanie powtórzona. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że niektóre zwolnienia umożliwiają choremu wyjście na zewnątrz i w takich sytuacjach nie musimy obawiać się konsekwencji. Wszystkie informacje są odnotowane w e-ZLA, czyli systemie elektronicznych zwolnień lekarskich, który w dużej mierze ułatwia ZUS-owi kontrolę pracowników. Jeśli jednak nasze zwolnienie nie wspomina o możliwości wyjścia, z naszej nieobecności podczas wcześniejszych prób będziemy musieli się wytłumaczyć.

Dobrze jest w tym miejscu przypomnieć, że do przeprowadzenia podobnej kontroli jest upoważniony również nasz pracodawca, o ile zatrudnia on w swoim zakładzie co najmniej 20 pracowników. Może ją też zlecić innemu pracownikowi lub firmie zewnętrznej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA