Mandat za brak tablicy rejestracyjnej. Jaka grzywna grozi kierującemu pojazdem "bez numerów"?

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej to dość oczywista kara, z którą trudno dyskutować. Brak tablicy rejestracyjnej jest równoznaczny z utrudnieniem identyfikacji pojazdu, np. służbom porządkowym, a to pociąga za sobą oczywiste konsekwencje. Jaki mandat grozi kierowcy za "brak numerów"?

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej to kara, która spotkać może każdego kierującego. Kierowcy i użytkownicy dróg muszą przestrzegać wielu przepisów i zasad, aby nie ryzykować kar finansowych i nieprzyjemnego spotkania z policją. Szczególnie istotne dla wszystkich kierujących powinno być to, kiedy i w jakich sytuacjach można dostać mandat za brak tablicy rejestracyjnej.

Jaki mandat za brak tablicy rejestracyjnej? Jakiej kary można się spodziewać?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2021 roku, mandat za działanie uniemożliwiające lub utrudniające odczytanie tablicy rejestracyjnej nie był zbyt wysoki — wynosił 100 zł. Wszystko zmieniło się wraz z początkiem 2022 roku, kiedy to w życie weszły nowe przepisy. Zgodnie z nimi, takie działanie może skutkować minimalną karą w wysokości 500 zł. Kierującym grozi także mandat za całkowity brak tablicy rejestracyjnej. Uniknięcie tego obowiązku i przemieszczanie się drogami bez zamontowanych "blach" uszczupla portfel kierującego o 1500 zł. Tak duża kwota potwierdza, że nie warto oszczędzać kilkudziesięciu złotych i ryzykować znacznie wyższą karą.

Zobacz wideo Zlekceważył opadające zapory. Mandat 3000 zł i 15 punktów karnych

Mandat za brak trzeciej tablicy rejestracyjnej — kiedy może zostać wystawiony?

Poza przewinieniem w postaci braku tablicy rejestracyjnej z przodu lub tyłu pojazdu kierowcy muszą także uważać na mandat za brak trzeciej tablicy rejestracyjnej. Jest ona wymagana w przypadku niektórych rodzajów pojazdów, takich jak przyczepy, naczepy, ciągniki rolnicze czy kampery. Do tego należy ją posiadać w przypadku jazdy z bagażnikiem rowerowym przyczepionym na hak. Brak trzeciej tablicy również może skutkować wręczeniem mandat, ponieważ utrudnia to identyfikację pojazdu i utrzymanie bezpieczeństwa na drodze. Grzywna w tym przypadku jest nieco niższa i wynosi 500 zł.

Dlaczego kierowcom grozi mandat za brak tablicy rejestracyjnej z przodu?

Tablica rejestracyjna w samochodzie lub jakimkolwiek innym pojeździe mechanicznym wcale nie pełni roli ozdobnej. Chodzi o umożliwienie organom ścigania i innym użytkownikom dróg identyfikacji danego pojazdu. Ma to znaczenie między innymi w przypadku stłuczek czy wypadków. Oczywiste staje się więc dlaczego wystawiane są mandaty za brak tablicy rejestracyjnej z przodu lub z tyłu, ale także w sytuacji, gdy posiadamy tablice, ale są one nieczytelne. 

Brak zamontowanej tablicy rejestracyjnej na pojeździe jest poważnym przewinieniem, które skutkuje wysokimi karami finansowymi. Co więcej, kierujący unikający tego obowiązku ryzykuje konsekwencjami prawnymi, ponieważ prowadzenie auta bez tablic może być uznane za działanie niezgodne z przepisami związanymi z rejestracją pojazdów.

Mandat za brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

Co ciekawe, mandat grozi kierującemu pojazdem również w przypadku braku oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Jest ono konieczne do odczytania numerów samochodu w różnych warunkach oświetleniowych, np. w trakcie nocy. Podobnie jak brak numerów rejestracyjnych, niedziałające oświetlenie utrudnia policji i innym użytkownikom dróg identyfikację poruszającego się po drodze pojazdu. Mandat za brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej może wynosić od 20 do 500 złotych.

Zobacz też: Mandat za brudny samochód? Sprawdź, jaka kara grozi za zaniedbanie pojazdu

Więcej o: