Wiemy, ile wyniesie 14. emerytura na rękę. Tyle już wkrótce dostaną emeryci. Są jednak wyjątki

Czternasta emerytura 2023 według oficjalnych zapewnień już niebawem trafi do seniorów. Okazuje się też, że świadczenie to będzie wyższe niż w latach poprzednich. Wyjaśniamy, ile wyniesie 14. emerytura w 2023 r. netto i kto już niebawem otrzyma dodatek.

14. emerytura, powszechnie znana po prostu jako "czternastka" to dodatek do emerytury, który w tym roku został wprowadzony na stałe ustawą. Przez długi czas nie było jednak wiadomo, kiedy dokładnie można spodziewać się świadczenia. Zmieniło się to w zeszłym tygodniu, kiedy to rząd podał zarówno termin wypłat, jak i ich wysokość.

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wysokość 14. emerytury 2023. Jak obliczyć 14. emeryturę złotówka za złotówkę?

Gdy premier Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie 14. emerytur, poinformował, że świadczenie wyniesie 2650 zł brutto. Jest to zatem więcej niż zapowiadane wcześniej 1588,44 zł brutto, które byłoby równe najniższej emeryturze w tym roku. Warto zauważyć, że "czternastka" w latach poprzednich była równa właśnie emeryturze minimalnej, więc jest to zmiana korzystna na seniorów.

Należy przy tym podkreślić, że ogłoszona kwota dotyczy świadczeniobiorców pobierających emeryturę podstawową w najniższej wysokości, a także wszystkich tych, którzy nie przekroczą progu dochodowego wynoszącego 2900 zł brutto. W przeciwnym razie dodatek będzie pomniejszony na zasadzie "złotówa za złotówkę". Co to oznacza i jak obliczyć ile nasza "czternastka" wyniesie na rękę? Wysokość emerytury brutto należy porównać do progu dochodowego 2900 zł. Ewentualną nadwyżkę odejmujemy następnie od maksymalnej kwoty 14. emerytury 2023, czyli 2650 zł. W ten sposób uzyskamy wysokość nasze "czternastki" brutto. Ze świadczenia zostanie jeszcze pobrana składka zdrowotna w wysokości 9% i podatek dochodowy od osób fizycznych, więc wartości te należy odjąć, aby otrzymać ostateczną kwotę na rękę. Przykładowo, seniorzy otrzymujący emeryturę w wysokości 1588 zł brutto dostaną "czternastkę" w wysokości 2202,50 zł netto. Przy emeryturze 3050 zł netto wyniesie 1975 zł, ale już przy wzroście świadczenia do 3350 zł brutto, dodatek pomniejszy się do 1738 zł.

W niektórych sytuacjach jednak świadczenie nie zostanie przyznane w ogóle.

Aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto

- czytamy w komunikacie ZUS-u.

14. emerytura 2023 kiedy wypłata? 14. emerytura 2023 dla kogo?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, wypłata 14. emerytur w 2023 roku rozpocznie się w połowie września. Termin ten zbliża się więc wielkimi krokami. Należy przypomnieć też w tym miejscu, że omawiany dodatek do emerytury jest przyznawany z urzędu, więc nie ma potrzeby składania dodatkowych wniosków. Wystarczy być upoważnionym do jednego z długoterminowych świadczeń wymienionych w ustawie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA