Wiemy, czy 14. emerytura jest wolna od zajęć komorniczych. Odpowiedź może zaskoczyć seniorów

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku? Informacja ta została już oficjalnie podana przez rząd. Wiemy też, jak obliczyć wysokość świadczenia w indywidualnych przypadkach. Mimo to, seniorzy mogą mieć jeszcze pewne wątpliwości. Wyjaśniamy zatem, czy 14. emerytura jest wolna od zajęć komorniczych.

14. emerytura - wraz z "trzynastką" wypłacaną wcześniej w tym roku - stanowi znaczne wsparcie dla seniorów, zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji. Osoby z dodatkowymi problemami finansowymi mogą się jednak zastanawiać, czy ten dodatek do emerytury nie zostanie zajęty przez komornika. Jest to uzasadniona obawa, więc warto się przyjrzeć temu bliżej.

Zobacz wideo Czy należy podwyższyć wiek emerytalny czy może utrzymać obecny stan rzeczy? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu należy się 14. emerytura w 2023 roku? Czternastka 2023 po raz pierwszy jako świadczenie stałe

14. emerytura lub po prostu "czternastka" przysługuje wszystkim osobom, które są uprawnione do jednego z długoterminowych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Należą do nich zatem:

  • emerytury (w tym pomostowa, okresowa kapitałowa i częściowa);
  • emerytura w wysokości niższej niż najniższa emerytura tzw. emerytura groszowa;
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej,
  • renty szkoleniowej);
  • renta socjalna i renta socjalna w zmniejszonej wysokości, a także renta rodzinna;
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające (program "Mama 4+"), również w wysokości niższej niż emerytura minimalna,
  • świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie i zasiłek przedemerytalny.

Czternastka jest wypłacana automatycznie z urzędu. Co więcej, w tym roku dodatek ten został wprowadzony na stałe ustawą. Oznacza to, że od tej pory wszystkie osoby upoważnione do jednego z wymienionych powyżej świadczeń będą co roku otrzymywać 14. emeryturę, o ile nie przekroczą progu dochodowego w wysokości 2900 zł brutto. Przekroczenie go będzie oznaczać pomniejszenie wypłaty według zasady "złotówka za złotówkę". Czternastka w 2023 roku w pełnej wysokości będzie równa 2650 zł brutto.

Czy 14. emerytura jest wolna od zajęć komorniczych? O tym seniorzy powinni pamiętać

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony rządowej, 14. emerytura będzie wolna od wszelkich potrąceń, w tym z zajęć komorniczych. Świadczeniobiorcy nie muszą się zatem obawiać, że komornik przejmie ich pieniądze. Co więcej, czternastka nie będzie uwzględniana przy obliczaniu dochodu w razie ubiegania się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla osób niesamodzielnych. Warto przypomnieć też w tym miejscu, że omawiany zastrzyk gotówki trafi do seniorów już we wrześniu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA