Mandat za brak pasów. Ile wynosi kara za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa na drodze?

Mandat za brak pasów to jedna z najczęstszych kar, którą muszą ponosić kierowcy i pasażerowie niestosujący się do przepisów ruchu drogowego. Roztargnienie czy pośpiech to sytuacje, które mogą sprawić, że po wejściu do pojazdu zapomnimy o wykonaniu podstawowych czynności. Jedną z nich jest niezapięcie pasów, które stanowi bardzo ważny element procesu przygotowania do jazdy. Jaki jest mandat za brak pasów?

Mandat za brak pasów ma na celu nie tylko ukaranie kierującego, ale także zwrócenie jego uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Konieczność zapięcia pasów bezpieczeństwa w samochodzie jest jedną z czynności, którą kierujący i pasażerowie niezwłocznie powinni wykonać zaraz po wejściu do pojazdu, tuż przed rozpoczęciem jazdy. Ma to znaczenie przede wszystkim w odniesieniu do ich bezpieczeństwa.

Jaki jest mandat za brak pasów? Kara może być dotkliwa

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, obowiązek zapięcia pasów spoczywa zarówno na kierowcy pojazdu, jak i pasażerach. W przepisach możemy także wyczytać, że to kierujący odpowiada za sprawdzenie, czy pozostałe osoby w pojeździe dopełniły tego obowiązku. Przed rozpoczęciem jazdy musi upewnić się, że wszyscy są bezpieczni. Jaki mandat za brak pasów grozi podczas kontroli? Być może nie jest specjalnie wysoki — wynosi "zaledwie" 100 zł i "wzbogaca" konto kierowcy o dwa punkty karne. Dodatkowe konsekwencje mogą czekać kierowcę w sytuacji, gdy pasażerowie również nie będą mieli zapiętych pasów. Wówczas zostanie on ukarany również grzywną w wysokości 100 zł, a do tego otrzyma pięć punktów karnych. Taką samą kwotę kary otrzymają podróżujący samochodem.

Jeszcze wyższa kara dotyczy sytuacji, gdy niezapięte pasy będą dotyczyć dziecka. Jeśli kierujący nieprawidłowo będzie je przewoził, grozi mu mandat w wysokości 300 zł, a do tego otrzyma pięć punktów karnych. Kara odnosi się tylko do jednego dziecka — w przypadku dwójki na konto kierowcy wpadnie 10 punktów karnych, a więcej niż dwojga dzieci - 15 punktów karnych.

Zobacz wideo Kierowca z Gliwic nie przyjął mandatu. Teraz nie ma prawa jazdy

Ile mandatu za brak pasów? Kto nie dostaje mandatu za brak pasów?

Kwestia tego, ile mandatu za brak pasów może otrzymać kierowca, jest już jasna. A czy istnieją okoliczności, w których brak zapiętych pasów bezpieczeństwa nie podlega karze? W przepisach znajdują się opisy sytuacji, w których nie jest wręczany mandat za niezapięte pasy. Dotyczy to:

  • osób posiadających zaświadczenie lekarskie zawierające przeciwwskazania do zapinania pasów,
  • kobiet w widocznej ciąży,
  • osób niepełnosprawnych lub chorych przewożonych na wózku inwalidzkim, lub noszach,
  • taksówkarzy, którzy transportują inne osoby,
  • instruktora nauki jazdy lub egzaminatora w czasie szkolenia, lub egzaminu,
  • funkcjonariuszy przewożących osobę zatrzymaną,
  • zespołu medycznego podczas udzielania pomocy medycznej,
  • funkcjonariuszy SOP oraz Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności służbowych,
  • konwojenta podczas przewożenia pieniędzy.

Mandat za brak pasów pasażera: dlaczego tak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa?

Od wielu lat w mediach można spotkać różnego rodzaju akcje społeczne, poświęcone istocie zapinania pasów w trakcie jazdy. Mandat za brak pasów pasażera czy kierowcy to rodzaj kary, która ma przede wszystkim skłonić do dbania o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Warto bowiem wiedzieć, że pasy są w stanie dwukrotnie zwiększyć szanse na przeżycie, jeśli dojdzie do wypadku. Nie tylko mogą ocalić pasażerów przed śmiercią, ale także znacząco zminimalizować doznane obrażenia.

Jaki jest mandat za brak pasów? Pamiętaj, że to nie pieniądze, ale bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu!

W przypadku zderzenia z innym pojazdem, w grę wchodzą prawa fizyki. Jako że prawidłowo zapięte pasy utrzymują ciało w miejscu, siła przy stłuczce rozchodzi się po większych jego obszarze. Gdy pasażer ich nie zapnie, wtedy skupia się ona na mniejszym obszarze, powodując poważniejsze obrażenia. Dlatego nawet podczas jazdy z relatywnie niedużą prędkością, zabezpieczenie w postaci pasów bezpieczeństwa. To jaki mandat za brak pasów obowiązuje, jest w tym miejscu najmniej istotne — ważne jest to, że zapięte pasy mogą uratować zdrowie i życie, a tym powinien kierować się każdy użytkownik samochodu.

Zobacz też: Używanie telefonu podczas jazdy samochodem może wiele kosztować. Wysoki mandat to nie wszystko

Więcej o: