Teraz nowożeńcy dostaną nagrodę. Jest jednak jeden warunek. Panna młoda musi mieć mniej niż 25 lat

Od niedawna na zachodzie Chin młode pary, które zawrą związek małżeński, mogą otrzymać nagrodę pieniężną od władz. Aby jednak zyskać wspomniany prezent, mieszkańcy Changshan muszą spełnić jeden, ważny warunek. Panna młoda musi rzeczywiście być bardzo młoda.

Władze okręgu Changshan na wschodzie Chin zaproponowały tamtejszym nowożeńcom nietypową nagrodę. Wszystkie młode pary, które od tego momentu wezmą ślub, otrzymają nagrodę pieniężną. Aby ją jednak uzyskać, panna młoda nie może mieć więcej niż 25 lat. To jednak nie koniec restrykcyjnych warunków.

Zobacz wideo Demograficzne trzęsienie ziemi. Co się dzieje w Chinach?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pieniądze dla nowożeńców tylko pod pewnymi warunkami. Jest pewien problem

Władze chińskiego okręgu Changshan we wschodniej prowincji Zhejiang ofiarują młodej parze, zawierającej związek małżeński nagrodę w wysokości tysiąca juanów (około 550 polskich złotych). Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę ilość warunków, które muszą spełnić. Po pierwsze - kobieta nie może być starsza niż 25 lat. Wytycznych co do wieku mężczyzny nie ma. W Chinach formalny związek jest dozwolony od 22. roku życia dla mężczyzn i 20. w przypadku kobiet. Musi to być także pierwsze zawierane przez parę małżeństwo. Informacja została przekazana przez rząd Chin już 24 sierpnia 2023 r., tłumacząc nowe dotacje "promowaniem małżeństw i rodzenia dzieci w odpowiednim wieku". To zresztą nie pierwszy raz, kiedy politycy próbują zachęcić młodych mieszkańców do zakładania rodzin. Dodatkowo ogłoszono, że władze okręgu zapewnią dodatkową pomoc pieniężną dla wielodzietnych gospodarstw. Za urodzenie drugiego dziecka w Changshan rodzice otrzymają 5 tysięcy juanów rocznie, czyli około 2750 złotych. Za trzecie dziecko natomiast będzie to już suma 10 tysięcy (5500 złotych), aż do momentu ukończenia przez nie trzech lat. To, rzecz jasna, nie koniec benefitów, ponieważ Chiny borykają się z dość sporym problemem.

Chiny: Pieniądze za małżeństwo - skąd pomysł? Stoi za nim potężny spadek populacji w Chinach

Chiny od lat zmagają się z ciągle spadającym wskaźnikiem urodzeń oraz drastycznie zmniejszającą się populacją. W związku z tym rządzący krajem co rusz starają się podejmować coraz to nowsze środki, by zachęcić młodych ludzi do posiadania dzieci. Analogicznie spada także liczba zawieranych małżeństw - w zeszłym roku było to zaledwie 6,8 miliona. Promocja ma za zadanie przywrócenie ich do wcześniejszego poziomu. W związku z tym młode pary, które doczekają się dzieci, będą otrzymywać dodatkowo dotację za opiekę nad nimi (500 juanów na jedno dziecko, tysiąc na dwójkę oraz dwa tysiące na trójkę dzieci). Władze Changshan zaoferują także bezpłatny transport publiczny (autobusy, tramwaje oraz pociągi) da rodzin, w których co najmniej dwójka dzieci ma mniej niż 16 lat. Póki co nie wiadomo, czy akcje przyczynią się do zwiększenia dzietności.

Więcej o:
Copyright © Agora SA