Duże udogodnienie w bankach. Od września wchodzi nowa zmiana, z której mogą skorzystać wszyscy

Aplikacja mObywatel 2.0 jest dostępna już od jakiegoś czasu, ale narzędzie to jest wciąż udoskonalane. Pod koniec zeszłego tygodnia wprowadzona została ważna zmiana dotycząca banków. Wyjaśniamy, gdzie można obecnie wykorzystać mObywatel dowód osobisty i jak założyć mObywatel w kilku krokach.

Aplikacja rządowa w najnowszej odsłonie została udostępniona dla wszystkich 14 lipca 2023 roku. Najważniejszą funkcją, którą wprowadziła, jest mDowód, czyli elektroniczna wersja dowodu osobistego, która jest uznawana na równi z plastikowym dokumentem. Początkowo istniały trzy wyjątki, w których nie mogliśmy posłużyć się mDowodem, ale jeden z nich przestał właśnie obowiązywać.

Zobacz wideo Rekordowe zarobki banków mimo wakacji kredytowych. Jak to możliwe?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

mObywatel dowód osobisty. Aplikacja mObywatel jest już uznawana przez banki

Zgodnie z zapowiedziami dostępnymi na stronie rządowej, od piątku, 1 września 2023 roku korzystanie z mDowodu jest możliwe w instytucjach finansowych, takich jak banki. Aby zweryfikować naszą tożsamość, pracownicy banków będą musieli otworzyć dedykowaną stronę internetową, na której wyświetli się specjalny kod QR. Kod ten następnie skanujemy swoim telefonem. Inaczej mówiąc, od teraz wystarczy mieć przy sobie telefon z zainstalowaną aplikacją, aby załatwić w tych placówkach wszelkie sprawy wymagające od nas okazania dowodu osobistego. Zmiana ta to duża wygoda i ułatwienie. Choć dowód osobisty dostępny w aplikacji mObywatel nie zwalnia nas z obowiązku wyrobienia tego dokumentu w fizycznej formie, to nie musimy już się martwić, czy zawsze mamy go przy sobie. Podobnie sytuacja ta wygląda w przypadku tymczasowego prawa jazdy czy mLegitymacji emeryta-rencisty.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że wciąż obowiązują dwa ograniczenia mDowodu. Po pierwsze, elektroniczny dokument jest uznawany na terenie całej Polski, ale nie poza granicami naszego kraju. Jeśli będziemy chcieli udać się za granicę, to wciąż musimy mieć swój tradycyjny dowód osobisty. Drugi wyjątek to składanie wniosku o nowy dowód osobisty.

Jak założyć mObywatel? Aplikacja mObywatel przyda się też na ePUAP

Aby założyć mObywatel, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Jednym z najpopularniejszych i zarazem najwygodniejszych sposobów jego założenia jest wykorzystanie bankowości elektronicznej. Alternatywnie możemy posłużyć się też e-dowodem osobistym lub złożyć tradycyjny wniosek papierowy w urzędzie. Gdy posiadamy już Profil Zaufany, wystarczy pobrać aplikację mObywatel z Google Play lub Apple Store w zależności od posiadanego telefonu, a następnie postępować zgodnie z instrukcją. Pamiętajmy też, że zarówno sama aplikacja, jak i nasz dowód osobisty muszą być aktualne, aby mogły być uznane. Aplikacja mObywatel może również posłużyć do zalogowania się do ePUAP, czyli elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA