W 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na świadczenia stomatologiczne dla Polaków 3,3 miliarda złotych. Choć może wydawać się, że jest to dość dużo pieniędzy, to w przeliczeniu na jednego pacjenta są to jedynie marne grosze. Ta kwota nie pokryje nawet kosztów najtańszej plomby.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2024 roku NFZ chce przeznaczyć na stomatologię zaledwie 3,3 miliarda złotych, co oznacza, że statystyczny Polak otrzyma wyłącznie 88 złotych na leczenie swojego uzębienia. Portal MondayNews poszedł o krok dalej i policzył te kwoty w zależności od regionu. Wtedy wygląda to jeszcze gorzej, ponieważ niektórzy mogą liczyć na marne 60 złotych. Najmniejsze limity dotyczą:
Najgorzej sprawa leczenia zębów na NFZ ma wyglądać w:
Niestety, nawet założenie najtańszej plomby kosztuje nie mniej niż 100 złotych. Lekarze jednoznacznie stwierdzają, że wyznaczone przez Narodowy Fundusz Zdrowia kwoty są zdecydowanie za niskie i nieadekwatne do aktualnych realiów oraz cen obowiązujących przy tego typu usługach.
Kwota proponowana przez NFZ jest po prostu zdecydowanie zbyt niska i przekracza ona, chociażby koszt przeglądu dentystycznego, na który pacjenci powinni zdecydować się co najmniej 2 razy w roku. Czy tak się dzieje? Nie. I jest to efektem polityki przerzucania kosztów leczenia na pacjenta. Natomiast te niecałe 90 zł to mniej niż wypełnienie w zębie, nawet gdy mówimy o tym najtańszym
- tłumaczy dr Dariusz Paluszek, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, cytowany przez portal Fakt. Z kolei według ekspertki dr Irena Przybylska z kliniki Impalnt Medical posiłkowanie się prywatnymi wizytami jest konieczne, lecz niedostępne dla wszystkich, co negatywnie wpływa na stan uzębienia naszych rodaków. Sprawa jest prosta, w tym przypadku lekarzom współpracującym z NFZ zwyczajnie nie opłaci się pracować, ponieważ koszt niezbędnych materiałów będzie wyższy, niż kwota wynagrodzenia. Posługiwanie się najtańszymi produktami również nie jest wyjściem z sytuacji, gdyż zdecydowana większość lekarzy pragnie zachować wysoką jakość swoich usług. Serwis Fakt przywołał statystyki, które wskazują na to, że około 98 proc. Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę, a na wizytę u stomatologa decydują się dopiero wtedy, gdy towarzyszy im silny ból. Wiele osób potrzebuje także protez z powodu znacznych braków w uzębieniu, które z kolei kosztują 1000-1100 złotych, natomiast zdaniem NFZ takowy zabieg jest znacznie tańszy.