Zbliżająca się jesień to dobry moment na zadbanie o termomodernizację naszego domu. Ogromne znaczenie ma tu szczelność drzwi i okien. To właśnie one powodują starty ciepła, co oczywiście wiąże się z koniecznością zużycia większej ilości energii i wyższymi rachunkami.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Program Czyste Powietrze oraz Ciepłe Mieszkanie, kierowane są do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania zależy od naszych dochodów, a kwoty te zmieniły się od września tego roku. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej w ramach wymienionych programów można zatem otrzymać:
W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce stawki dla poszczególnych grup są o 5 proc. wyższe, więc maksymalnie można uzyskać do 95 proc. kosztów kwalifikowanych.
Program Ciepłe Mieszkanie skupia się na wymianie okien i drzwi. Oznacza to, że upoważnione do niego mogą być także osoby, które skorzystały już wcześniej z innych form termomodernizacji, np. wymieniły stary piec na pompę ciepła. W tym przypadku dofinansowanie wyniesie od 33 do 79 tys. zł. W szczególnych sytuacjach możliwa jest też darmowa wymiana okien i drzwi. Dotyczy to przede wszystkim gospodarstw o najniższych dochodach. Osoby te mogą ubierać się również o pełne dofinansowanie całej termomodernizacji, czyli ocieplenia budynku czy wymiany źródła ciepła lub dachu. Kolejna grupa, która może uzyskać pełny zwrot pieniędzy za wymianę okien i drzwi to właściciele domów starszych niż 10 lat, którzy w wyniku wymiany okien i drzwi zmniejszyli zapotrzebowanie na ciepło o co najmniej 40 proc.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z dofinansowania poza spełnieniem omówionych warunków muszą także upewnić się, czy ich gmina zgłosiła chęć udziału w programie Ciepłe Mieszkanie. Jeśli tak, wnioski należy składać online lub bezpośrednio w urzędzie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.