Z tym rządowym programem możesz wymienić okna oraz ocieplić dom. Wiemy, komu przysługują pieniądze

Program Czyste Powietrze 2023 to okazja, aby wprowadzić zmiany w swoim domu korzystne dla środowiska i naszego portfela, a program Ciepłe Mieszkanie będący jego uzupełnieniem daje nam możliwość całkowicie darmowej wymiany okien i drzwi. Wyjaśniamy, komu dokładnie przysługuje to dofinansowanie.

Zbliżająca się jesień to dobry moment na zadbanie o termomodernizację naszego domu. Ogromne znaczenie ma tu szczelność drzwi i okien. To właśnie one powodują starty ciepła, co oczywiście wiąże się z koniecznością zużycia większej ilości energii i wyższymi rachunkami.

Zobacz wideo Program "Czyste Powietrze". Ile wniosków złożono?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program Czyste Powietrze 2023 - warunki. Ważne zmiany obowiązujące od września

Program Czyste Powietrze oraz Ciepłe Mieszkanie, kierowane są do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania zależy od naszych dochodów, a kwoty te zmieniły się od września tego roku. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej w ramach wymienionych programów można zatem otrzymać:

  • do 15 tys. zł (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych) - jeśli nasz dochód nie przekracza 135 tys. zł rocznie,
  • do 25 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych) - jeśli nasz dochód nie przekracza 1894 zł na osobę rocznie lub 2651 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • do 37,5 tys. zł (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych) - jeśli nasz dochód nie przekracza 1090 zł na osobę rocznie lub 1526 zł dla gospodarstwa jednoosobowego.

W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce stawki dla poszczególnych grup są o 5 proc. wyższe, więc maksymalnie można uzyskać do 95 proc. kosztów kwalifikowanych.

Program Ciepłe Mieszkanie. Kto może wymienić okna i drzwi za darmo?

Program Ciepłe Mieszkanie skupia się na wymianie okien i drzwi. Oznacza to, że upoważnione do niego mogą być także osoby, które skorzystały już wcześniej z innych form termomodernizacji, np. wymieniły stary piec na pompę ciepła. W tym przypadku dofinansowanie wyniesie od 33 do 79 tys. zł. W szczególnych sytuacjach możliwa jest też darmowa wymiana okien i drzwi. Dotyczy to przede wszystkim gospodarstw o najniższych dochodach. Osoby te mogą ubierać się również o pełne dofinansowanie całej termomodernizacji, czyli ocieplenia budynku czy wymiany źródła ciepła lub dachu. Kolejna grupa, która może uzyskać pełny zwrot pieniędzy za wymianę okien i drzwi to właściciele domów starszych niż 10 lat, którzy w wyniku wymiany okien i drzwi zmniejszyli zapotrzebowanie na ciepło o co najmniej 40 proc.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z dofinansowania poza spełnieniem omówionych warunków muszą także upewnić się, czy ich gmina zgłosiła chęć udziału w programie Ciepłe Mieszkanie. Jeśli tak, wnioski należy składać online lub bezpośrednio w urzędzie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.