Jeśli przy twoich drzwiach pojawi się taki znak, natychmiast go usuń. Złodzieje tylko czekają na twój błąd

Złodzieje nie zwalniają tempa, a okres urlopowy tylko im sprzyja. W tym czasie wiele domów i mieszkań pozostaje pustych, a oni znaleźli świetny sposób, aby nie narazić się na nieoczekiwane spotkanie z właścicielem. Jeśli dopatrzysz się takiego znaku, możesz być pewien, że twoje cztery ściany są obserwowane.

Techniki złodziei są coraz bardziej kreatywne i niekiedy zwalają z nóg. Co więcej, oszuści zmieniają metody tak często, że czasami trudno za tym nadążyć, czego skutkiem może być utrata najcenniejszych rzeczy. Na co w szczególności powinniśmy zwracać uwagę? O sygnałach, których nie warto ignorować, opowiedziała podinspektor Małgorzata Sokołowska, autorka instagramowego profilu "Z pamiętnika policjantki"

Zobacz wideo Bezczelna kradzież w słowackim solarium. Złodzieje wynieśli ponad 500 euro

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ten znak na drzwiach nie wróży dobrze. Nie ma wątpliwości, że byli tutaj złodzieje 

Podinspektor Małgorzata Sokołowska opublikowała na swoim instagramowym profilu zdjęcie kartki z informacją o oznaczeniach, które zaczęły pojawiać się na jednym z osiedli.

Przy drzwiach niektórych mieszkań pojawiły się znaki, które mogą sugerować obecność złodziei, tj. kółka, które potencjalnie mogą być używane jako oznakowanie mieszkań przez złodziei. Prosimy zachować ostrożność i zwracać uwagę na podejrzane zachowania

- brzmi apel jednego z mieszkańców. Okazuje się, że jest to znana wśród złodziei technika, pozwalająca zaznaczać mieszkania, pozostające pod ich obserwacją. Jeśli znak nie zniknie, oznacza to, że nieruchomość jest pusta i wtedy włamywacze prawdopodobnie podejmą próbę dostania się do środka i wyniesienia cennych przedmiotów. W tym przypadku oszuści posługiwali się kółkami, jednak tego typu znaki mogą przybierać różną formę. Często zastępują je również ulotki lub inne karteczki, dzięki którym oszuści sprawdzają, czy ktoś wchodzi do środka. Jak zatem uchronić się przed kradzieżą? Jest kilka sposobów, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. 

 

Złodzieje obserwują mieszkania. W ten sposób nie dasz się okraść

Najważniejsze jest to, aby nie ignorować żadnych sygnałów, mogących wskazywać na obecność złodziei w okolicy. Jeśli zobaczysz znak na drzwiach, dziwne karteczki, ciastko pod wycieraczką lub cokolwiek, co wzbudzi twoje podejrzenia, usuń przedmiot i skontaktuj się z policją. Niestety, wiele osób tego nie robi, twierdząc, że zgłoszenie zostanie zignorowane, jednak może wpłynąć to na przykład na zwiększenie liczby patroli w danej okolicy. Częste wizyty funkcjonariuszy z pewnością skutecznie odstraszą złodziei, a ty odetchniesz z ulgą. W związku z tym, że do wielu kradzieży dochodzi latem, gdy właściciele mieszkań i domów wybierają się na urlopy, warto pomyśleć, jak przechytrzyć włamywaczy. Pozwalają na to technologie, takie jak: 

  • oświetlenie z czujnikiem ruchu, 
  • okna i rolety antywłamaniowe lub z inteligentnym systemem poruszania się, 
  • inteligentne oświetlenie wewnętrzne, którym można zdalnie sterować, 
  • zamki antywłamaniowe, 
  • system alarmowy. 

Inteligentne rolety i oświetlenie sprawią, że nieruchomość będzie wyglądała na zamieszkałą, nawet podczas nieobecności jej właściciela, natomiast system alarmowy pozwoli na szybką reakcję w razie niechcianego gościa. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA