Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Aby skorzystać z oferty, trzeba spełnić kilka istotnych warunków

Od 1 września osoby od 65 roku życia oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych leków. Aby uzyskać dostęp do darmowych środków medycznych, należy spełnić określone warunki. Jak powinna wyglądać recepta wystawiona przez lekarza? Ważny jest jej termin.

Od początku tego miesiąca obowiązuje ustawa o darmowych lekach dla seniorów oraz dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z bezpłatnych farmaceutyków? Resort przypomina, o czym należy pamiętać, aby uniknąć problemów w aptece. 

Zobacz wideo Darmowe posiłki dla dzieci. ADB: Nie spodziewałam się, że to może wzbudzić kontrowersje

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bezpłatne leki dla seniorów 2023: lista. Najpierw trzeba spełnić określone warunki 

Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie rządowej, teraz z darmowych leków mogą skorzystać osoby, które spełniają łącznie 3 warunki

  • mają ukończone 65 lat lub mają poniżej 18 lat, 
  • lek znajduje się w wykazie „D1" lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia, 
  • mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją. 

Na ten moment wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży zawiera ponad 2 800 pozycji, natomiast dla seniorów powyżej 65 roku życia aż niemalże 3 800 pozycji. Obydwie listy można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl, Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Warto wiedzieć, że zostały do niej włączone leki, które wcześniej podlegały wyłącznie częściowej refundacji.

W wykazie jest większa niż dotychczas liczba leków dostępnych dla seniorów (3789 pozycji) oraz nowa lista leków dla dzieci i młodzieży (2825 pozycji)

- zaznacza Ministerstwo Zdrowia. Aby otrzymać możliwość odebrania bezpłatnych leków, wymagana jest odpowiednio wypełniona recepta od lekarza

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Są konkretne zasady wystawiania recept 

W oficjalnym komunikacie rzecznik resortu Iwona Kania przypomniała, jak powinna być oznaczona recepta uprawniająca do darmowych leków. W tym przypadku musi zawierać kod "S" - recepty recept wystawiane dla seniorów oraz kod "DZ" - recepty wystawiane dla dzieci i młodzieży. Wspomniane kody nie mogą zostać dopisane na etapie realizacji recepty. Recepty bez kodów "S" i "DZ" są rozpatrywane na zasadach obowiązujących przed 30 sierpnia 2023 r.

Prawo do takich leków przysługuje pacjentom, którym lekarz wystawił receptę nie wcześniej niż 30 sierpnia

- dodaje Ministerstwo Zdrowia. Receptę na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów może wystawić: 

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ, 
  • lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym, 
  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ. 

Wiek pacjenta uprawnionego do pobierania bezpłatnych leków zostaje zweryfikowany m.in. poprzez numer PESEL

Więcej o: