Kolejkę do sanatorium sprawdzisz całkowicie bezpłatnie. Stworzono specjalną przeglądarkę

Niekiedy oczekiwanie na miejsce w uzdrowisku to bardzo długi proces. Tutaj przyda się cierpliwość, jednakże jest też dobra wiadomość. Istnieje możliwość, aby sprawdzić kolejkę do sanatorium całkowicie za darmo. Jak to zrobić? Jest specjalna przeglądarka NFZ, z której może skorzystać każdy kuracjusz.

W maju tego roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe to około półtora roku. Zanim jednak pacjent będzie mógł ubiegać się o jedno z miejsc, musi spełnić jasno określone warunki. Kto może skorzystać z wyjazdu do sanatorium finansowanego przez NFZ? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Czy budżet udźwignie propozycję Trzeciej Drogi, by skrócić czas oczekiwania na specjalistę do 2 miesięcy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sanatoria w Polsce 2023. Bez skierowania od lekarza ani rusz 

Aby ograniczyć koszty, wiele osób decyduje się na pobyt w sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Taki wyjazd nie należy się jednak wszystkim. Najważniejszą sprawą jest skierowanie, które wystawia lekarz rodzinny lub specjalista. Do każdego wniosku dołączana jest dokumentacja medyczna oraz - jeśli takowa wystąpiła - karta informacyjna dotycząca odbytej hospitalizacji. Następnie sprawę przejmuje lekarz zatrudniony przez NFZ, który ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Do jego zadań należy określenie, czy pacjentowi przysługuje wyjazd do sanatorium oraz określenie miejsca i rodzaju niezbędnych zabiegów. Warto pamiętać, że od 1 lipca 2023 skierowanie na leczenie uzdrowiskowe refundowane przez NFZ wystawiane jest w formie elektronicznej, a wszelkie informacje dotyczące e-skierowania można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji moje IKP. Choć nowe zasady nieco usprawniły proces związany z formalnościami, to nie wpłynęły na czas oczekiwania na miejsce w sanatorium - kolejki wciąż są długie

Sprawdzanie kolejki do sanatorium. NFZ: Istnieje bezpłatna przeglądarka skierowań do sanatorium 

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił pacjentom specjalną przeglądarkę, w której można sprawdzić, jak wygląda kolejka osób oczekujących na leczenie uzdrowiskowe. Tzw. przeglądarka skierowań do sanatorium pozwala na skontrolowanie aktualnych informacji dotyczących statusu skierowania. Aby to zrobić, wystarczy wpisać jego numer. Warto dodać, że wszelkie jej funkcje są dla kuracjuszy całkowicie bezpłatne. Do przeglądarki można dotrzeć poprzez oficjalną stronę internetową Funduszu oraz strony internetowe oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wpisaniu niezbędnych informacji, na ekranie wyświetli się numer pacjenta na liście osób oczekujących na miejsce w sanatorium. Według majowego raportu resortu zdrowia w kolejce na leczenie uzdrowiskowe było aż 383 tysięcy kuracjuszy. 

Więcej o: